Błąd na kolekcjonerskich banknotach NBP. Czy takie banknoty są ważne?
Wystąpił błąd w emisji banknotów kolekcjonerskich z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Niektóre banknoty Narodowego Banku Polskiego mają taki sam numer seryjny – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. NBP tłumaczy się tymczasem błędem ludzkim. Banknoty – jak ustalił AntyFAKE.pl – mimo to są ważne.
Do błędu doszło w trakcie kontroli jakości banknotów. "Mówiąc w uproszczeniu wygląda ona tak: jeżeli jakiś gotowy banknot ma wadę, to pracownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uszkodzony banknot ręcznie z gotowej paczki wyjmuje, drukuje nowy o takim samym numerze i ten poprawiony banknot wkłada do paczki" – pisze RMF FM.
Na czym polegała pomyłka
Czytamy, że – zgodnie z informacjami NBP – pracownik PWPW włożył poprawiony banknot, ale o innym numerze niż uszkodzony.
Bank sprawdza obecnie, czy takich zdublowanych banknotów jest więcej. Poprosił także PWPW o wyjaśnienie i zmianę procedur. Banknoty, choć mają takie same numery, są ważne – potwierdza w rozmowie z AntyFAKE.pl NBP. Mamy tym niemniej możliwość wymienienia wadliwego banknotu w oddziale NBP.
NBP tłumaczy błąd
Z przesłanego do redakcji RMF komunikatu NBP dowiadujemy się, że "błąd powstał na etapie zamiany banknotu wadliwego na wydrukowany prawidłowo (przesunięcie numeracji o jedną cyfrę)".
NBP dodał także, że "kontroler jakości w PWPW S.A. wyjął z opakowania zbiorczego banknot podlegający wymianie (z powodu złej jakości), a na jego miejsce umieścił banknot o innym numerze niż banknot wadliwy, co spowodowało zdublowanie numerów banknotów w dostawie do NBP".
Kolekcjonerski banknot z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej
Przypomnijmy, że w sierpniu NBP wyemitował banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, który upamiętnia Bitwę Warszawską w 1920 roku.
DZISIAJ GRZEJE:
- Hakerzy zmieniali treść polskich portali. Tak rozpowszechniali fake newsy
- Szczerski powiedział nieprawdę o byłym prezydencie. Chodziło o wybory na Białorusi
Na przedniej stronie banknotu widnieje Józef Piłsudski, którego wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920". Na awersie widnieją zaś walczący żołnierze. Koszt kolekcjonerskiego banknotu to około 300 zł.
Źródło: RMF FM, AntyFAKE.pl
Foto: Facebook.com/narodowybankpolski