Skąd biorą się pieniądze na 500 plus? 7% pytanych mówi o 'pieniądzach rządowych', 16% nie zna odpowiedzi
Autor Michalina Kobla - 7 Października 2019
500 plus okazało się jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku. Chociaż wielu Polaków na co dzień korzysta z pieniędzy wypłacanych w ramach działania programu, ogromna część nie ma pojęcia, skąd owe fundusze w rzeczywistości pochodzą. Zestawiliśmy więc wyniki sondażu na ten temat z ekonomicznymi faktami.
500 plus trafia na obecnych zasadach nawet do ok. 6 mln dzieci. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, właśnie tylu małoletnich może być objętych rzeczonym programem socjalnym. W budżecie na 2018 rok zaplanowano na ten cel około 24,5 mld złotych, a w 2019 roku kwota ta bez wątpienia wzrosła, gdyż świadczenie od niedawna trafia także do rodzin z jednym dzieckiem. Jako że nie są to małe kwoty, obywatele powinni zdawać sobie sprawę z tego, skąd przeznaczone na program pieniądze w rzeczywistości pochodzą.
500 plus: źródła finansowania
Na panelu Ariadna przeprowadzono dla Ciekaweliczby.pl specjalny sondaż, w którym zapytano grupę 1040 osób o to, jakie jest ich zdaniem główne źródło pieniędzy na wypłaty w ramach programu 500 plus. Wyniki rozłożyły się następująco:
- Z podatków, które ja płacę - 44%
- Z podatków, które płacą inni ludzie - 24%
- Z podatków płaconych przez firmy - 7%
- Z pieniędzy rządowych - 7%
- Inne - 2%
- Nie wiem - 16%
Co ciekawe, podliczono także osobne statystyki, dotyczące wyborców Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Prezentowały się następująco:
Prawo i Sprawiedliwość
- Z podatków, które ja płacę - 39%
- Z podatków, które płacą inni ludzie - 21%
- Z pieniędzy rządowych - 15%
- Z podatków płaconych przez firmy - 8%
- Inne - 1%
- Nie wiem - 16%
Koalicja Obywatelska
- Z podatków, które ja płacę - 60%
- Z podatków, które płacą inni ludzie - 20%
- Z podatków płaconych przez firmy - 10%
- Z pieniędzy rządowych - 5%
- Inne - 1%
- Nie wiem - 4%
Lewica
- Z podatków, które ja płacę - 59%
- Z podatków, które płacą inni ludzie - 23%
- Z podatków płaconych przez firmy - 12%
- Z pieniędzy rządowych - 3%
- Inne - 2%
- Nie wiem - 1%
Z czego w rzeczywistości pokrywane są wydatki państwa, związane z programem 500 plus? Oczywiście w znacznej większości z podatków, które płaci każdy z nas. Mówienie jedynie o podatkach firm, innych ludzi, czy nawet "pieniądzach rządowych" jest więc niestety jedynie myśleniem życzeniowym. Dlatego też eksperci, którzy stosunkowo często wypowiadają się na temat kosztów tego projektu, zaznaczają stanowczo, że jeżeli tempo wzrostu gospodarczego będzie spadało, możemy spodziewać się nowych, dodatkowych opłat. Niektórzy wspominają także o parapodatkach, na przykład w postaci podwyższania cen wody lub prądu, mogących zapełniać braki w budżecie.
Źródło: Ciekaweliczby.pl
Następny artykuł