Skąd biorą się pieniądze na 500 plus? Fakty na temat finansowania programu socjalnego

Autor Michalina Kobla - 6 Maja 2019

Skąd w rzeczywistości biorą się pieniądze, które trafiają do Polaków w ramach programu Rodzina 500 plus? Chociaż dla wielu obywateli odpowiedź wydaje się łatwa, wyniki badania opinii przeprowadzone dla portalu Ciekaweliczby.pl mogą realnie zaskoczyć. Wielu podatników twierdzi bowiem, że w żaden sposób nie "dokłada" się do wypłat podobnej zapomogi.

Wokół źródeł finansowania programu Rodzina 500 plus narosło już wiele mitów. Dla części Polaków oczywiste jest, że pieniądze znajdujące się w budżecie państwa, przeznaczane na wypłaty podobnych świadczeń, pochodzą przede wszystkim z płaconych przez nich podatków. Jak się jednak okazuje, grupa ta jest mniejsza, niż mogłoby się wydawać. Wielu obywateli sądzi bowiem, iż wpłacane przez nich do budżetu środki nie są wykorzystywane w tego typu sposób. Niektórzy sądzą także, iż w ogóle nie płacą żadnych podatków lub nie są w stanie wymienić tych, które w rzeczywistości są od nich pobierane.

Polacy wciąż wiedzą niewiele o podatkach i finansowaniu programów socjalnych

W 2017 roku na potrzeby portalu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna przeprowadzono badanie, w którym zapytano ankietowanych o to, "jakie twoim zdaniem jest główne źródło pieniędzy na wypłaty w ramach programu "500 plus"?". Wyniki okazały się naprawdę zaskakujące. Odpowiedź: "z podatków, które ja płacę", wybrało jedynie 38% pytanych. 23% twierdziło, że "z podatków, które płacą inni ludzie", 12% - "z pieniędzy rządowych", 5% - "z podatków płaconych przez firmy", 1% wybrało opcję "inne", a aż 21% przyznało, że "nie wie". 

Jak się więc okazuje, wiedza dotycząca pochodzenia środków na wypłaty 500 plus jest naprawdę uboga. Jest to o tyle niebezpieczne, że rządzący planują zmiany w programie, rozszerzające grupę rodzin, do których będą trafiały pieniądze. Wielu Polaków wciąż nie wie za to, iż to właśnie z ich podatków finansuje się podobne projekty. Częściową winą za taki stan rzeczy można oczywiście obarczyć polityków, gdyż ci z reguły nie przyznają wprost, skąd biorą się pieniądze pokrywające ich obietnice.

- Niski poziom wiedzy ekonomicznej powoduje, że ludzie łatwiej ulegają populistycznym hasłom i popierają wydawanie pieniędzy z budżetu państwa nawet na kosztowne programy, nie czując, że to są ich własne pieniądze. Nie mają świadomości, że jeśli wydatki na jeden cel zostaną zwiększone, to może zabraknąć np. na ochronę zdrowia czy edukację, a podatki i ceny mogą wzrosnąć - stwierdziła autorka Ciekaweliczby.pl, Alicja Defratyka.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż 2017 roku, na zlecenie Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, przeprowadzono badanie mające na celu zbadanie wiedzy Polaków o samych podatkach. Jak wynikało z jego rezultatów, 42% ankietowanych odpowiadało, że nie dotyczy ich podatek VAT, 16% przekazywało, iż nie rozlicza PIT-u, a 21% sądzi, że nie płaci żadnych podatków.

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News