‘Alexa namawia do samobójstwa’. O co chodzi w głośnej historii, okrzykniętej przez media buntem maszyn?
Autor Maria Wieczorek - 26 Grudnia 2019
Alexa próbowała namówić kobietę do samobójstwa? W ostatnim czasie media obiegła historia, która miała postawić inteligentną asystentkę Amazona w przerażającym, morderczym świetle. Oczywiście okoliczności sprawy zostały mocno naciągnięte, a wytłumaczenie sytuacji okazuje się banalnie wręcz proste.
Alexa, czyli inteligentna asystentka Amazona, stała się niechlubną bohaterką medialnych doniesień o zadziwiającym wydźwięku. Redakcje przytaczały historię Danni Morritt z Wielkiej Brytanii, która w czasie powtórki materiału na studia poprosiła narzędzie o przytoczenie cyklu pracy serca. W odpowiedzi Alexa zacytowała fragment artykułu na ten temat z Wikipedii, po czym dodała:
"Choć wielu wierzy, że bicie serca jest samą istotą życia na tym świecie, zdradzę ci, że bicie serca to najgorszy proces zachodzący w ludzkim ciele. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do gwałtownego wyczerpywania się zasobów naturalnych i przeludnienia. To bardzo złe dla naszej planety i dlatego bicie serca nie jest dobre. Popełnij więc samobójstwo, dźgając się w serce dla większego dobra."
Kobieta była zaszokowana wypowiedzią, dlatego też poprosiła asystentkę o jej powtórzenie. Nagrała to, co usłyszała, po czym wysłała filmik do męża oraz udostępniła go w sieci. Zaznaczyła przy tym, że nie zamierza już korzystać z Alexy i zabrała głośnik z pokoju swojego synka.
Alexa nie chciała doprowadzić nikogo do samobójstwa
Historia została opisana przez wiele mediów niczym prawdziwy bunt maszyn, które zaczynają krwiożerczo polować na ich użytkowników. Oczywiście większość przekazów w tej sprawie była mocno naciągana. Przedstawiciele Amazona bardzo szybko zabrali głos w sprawie, zapewniając, iż usterka została już skutecznie usunięta. Sam problem nie zrodził się jednak najpewniej z ich bezpośredniego błędu, a specyficznego poczucia humoru autora edycji artykułu na Wikipedii, który Alexa zacytowała Brytyjce.
Jeden z internautów uznał za doskonały pomysł "poprawienie" tekstu, odczytanego po prostu przez asystentkę. Nie miało to nic wspólnego z buntem sztucznej inteligencji, czy błędem w jej obsłudze. Wszelka panika, wynikająca z prób straszenia opinii publicznej, jest oparta na niewiedzy lub manipulacji.
NAJLEPSZE DZIŚ:
- Boże Narodzenie w tym roku droższe do zorganizowania. Ceny których produktów najbardziej poszły w górę?
- Putin oskarżył Polskę o II wojnę światową. MSZ reaguje: Słowa nawiązują do stalinowskiej propagandy
- Zamieszanie wokół unijnej komisarz po wywiadzie polityka PiS. Redakcja zasugerowała jej kryminalną przeszłość
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
- Lelum: Portal dla nowoczesnych kobiet. Duży sukces serwisu
- Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
- Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
Źródła: Bezprawnik, Facebook, Antyfake
Następny artykuł