Przerobione zdjęcie znanego aktora obiega Facebooka. Chciał wesprzeć WOŚP, przypisano mu zmanipulowane słowa
Autor Michalina Kobla - 14 Lipca 2019
Drugą młodość zdaje się przeżywać na różnego rodzaju politycznych grupach na Facebooku przeróbka fotografii znanego aktora, Cezarego Żaka. Artysta jeszcze w 2017 roku udostępnił zdjęcie, które miało pokazać jego wsparcie wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po czasie grafika została jednak zmanipulowana i w dalece przekłamanej wersji dotarła do tysięcy internautów.
Od połowy 2018 roku, co jakiś czas na Facebooku oraz Twitterze popularność zdobywa grafika, na której widzimy Cezarego Żaka, trzymającego w rękach białą kartkę. Widnieje na niej stanowczy napis: "#STOP PIS Dość oszustw Kaczora". Na jednej ze stron na pierwszym z wymienionych portali społecznościowych grafika zdobyła prawie 1000 polubień oraz została udostępniona niecałe 800 razy. Możemy sobie więc jedynie wyobrażać, do jak ogromnej grupy odbiorców dotarła. 12 lipca na swym profilu na Facebooku fotografię podała dalej także Iwona Hartwich, dodając jej niemałego rozgłosu.
Co w tym szkodliwego? Przede wszystkim to, że grafika została zmanipulowana, a sam Żak nigdy nie pokazał fanom zdjęcia z kartką prezentującą podobny napis.
Fotografia pochodzi z 7 kwietnia 2017 roku, kiedy to artysta udostępnił ją na swym koncie na Facebooku. Zamiast hasła: "#STOP PiS Dość oszustw Kaczora" na kartce widnieje jednak: "#NobeldlaWOŚP". Skąd takie słowa? Żak wytłumaczył to wówczas w opisie:
"Podpisuję się wszystkim, czym mogę, pod działalnością WOŚP i jestem dumny z nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dla nich. Wspierajcie ich mocno, bo warto."
Jak więc widać, post artysty nie miał bezpośrednio nic wspólnego z kwestiami politycznymi. Ostatecznie, zmanipulowana wersja zdjęcia zdobyła jednak naprawdę ogromną popularność. Oczywiście, jak w większości tego rodzaju sytuacji, można sugerować, że przecież przeróbkę graficzną widać przysłowiowym gołym okiem. Komentarze oraz liczba udostępnień wskazują jednak na to, iż wielu internautów - szczególnie tych w starszym wieku - pozostaje podatnych na tego rodzaju manipulacje. Z tego też powodu warto informować innych użytkowników portali społecznościowych o podobnym przekłamaniu, jeżeli natrafimy na nie w sieci.