Nowy objaw koronawirusa? Polska specjalistka zwraca uwagę na ważną rzecz

Autor Piotr Burakowski - 18 Września 2020

Dr Abanoub Riad z czeskiego Masaryk University w Brnie napisał na łamach czasopisma “Oral Diseases”, że owrzodzenie języka, które jest efektem różnego typu infekcji wirusowych, może być jednym z wczesnych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tymczasem polska specjalistka podchodzi z dystansem do takich informacji.

"Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka" – opisuje dr Abanoub Riad.

Specyfika infekcji wirusowych

Badania pokazują, że takie infekcje jamy ustnej dotykają przede wszystkim pacjentów przechodzących chorobę łagodnie lub bezobjawowo.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zwraca jednak uwagę, że owrzodzenie języka niekonieczne jest typowym objawem COVID-19.

– Przy infekcjach wirusowych, w tym przypadku SARS-CoV-2, mogą ujawnić się różne nietypowe objawy. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie – oceniła specjalistka od chorób zakaźnych w rozmowie z portalem ABC Zdrowie.

Nie skłamał w ankiecie dot. COVID-19, więc nie przyjęli go do szpitala?Czytaj dalej

Jak Polska radzi sobie z koronawirusem

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski pochwalił się dobrym wynikiem Polski w walce z pandemią. – Liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii. Jest nim to, ile mamy ciężkich przypadków i ile mamy zgonów – przekonywał w programie "Jeden na jeden" TVN24 polityk.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kinga Duda nie zarobi doradzając ojcu. Ale inni doradcy dostają duże pieniądze – ujawniamy kwotę
  2. Jak długo będziemy nosić maseczki? WHO studzi optymizm

Adam Niedzielski dodał, że "w ramach tej statystyki jesteśmy na antypodach, na najlepszych miejscach w Europie". Tymczasem, jak pokazała weryfikacja AntyFAKE.pl, słowa ministra zdrowia nie oddają stanu faktycznego.

Źródło: "Oral Diseases", ABC Zdrowie
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News