Manipulacja TVP Info. Awaria Czajki zilustrowana zdjęciem z 2015 roku

Autor Piotr Burakowski - 4 Września 2020

Doszło do manipulacji w programie “Minęła 20” TVP Info – podaje Onet. Użyto zdjęcia pokazującego zbieg Wisły i Narwi, sugerując, że kolor wody jest efektem awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka.

Fotografia pochodzi sprzed pięciu lat, a różnice kolorów w rzekach nie mają nic wspólnego z zanieczyszczeniem wody ściekami – brązowy kolor to m.in. efekt okresowego wypłukiwania gliny.

W czwartkowym programie "Minęła 20" zaproszeni goście dyskutowali o awarii Czajki. Ze studiem połączyli się: Joanna Borowiak (PiS), Stefan Krajewski (PSL), Grzegorz Napieralski (KO) i Tomasz Trela z Lewicy.

Zdjęcie z 2015 roku

Podczas dyskusji z Grzegorzem Napieralskim na ekranie pojawiło się zdjęcie, które miało przedstawiać zanieczyszczenie ściekami z Czajki u zbiegu Narwi i Wisły.

Jak wskazuje Onet, zdjęcie wykonano w Nowym Dworze Mazowieckim (widoczne są na nim ruiny XIX-wiecznego spichlerza), a fotografia pochodzi z 2015 roku.

"Różnicę kolorów w rzekach można zobaczyć także na wielu innych zdjęciach z różnych okresów. Widać ją na zdjęciach satelitarnych. Nie ma ona nic wspólnego ze zanieczyszczeniem wody ściekami. Za mętny kolor Wisły odpowiada mieszanka pyłów i iłów, które niesie rzeka" – pisze portal.

Redakcja zapytała o zaistniałą w programie sytuację Jarosława Olechowskiego, dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Jarosław Olechowski nie udzielił jednak komentarza, tylko odesłał Onet do biura prasowego. Do tej pory rzecznik prasowy nie odpowiedział na pytania redakcji.

Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolnionyCzytaj dalej

Manipulacje TVP, ale i fake newsy o nadawcy

Przypomnijmy, że dezinformacja jest często wpisana w działania publicznego nadawcy. Omawialiśmy niedawno wydanie programu "Woronicza 17" TVP Info, w którym poseł PiS Przemysław Czarnek powiedział, że w Polsce mamy najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie w wypadku zachorowań na koronawirusa. Było to oczywistą nieprawdą, lecz dziennikarz prowadzący program tego nie zdementował.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Vega posiada taśmy sutenerów, na których są politycy? Sprawdzono, czy reżyser mówi prawdę
  2. Napisał fake newsa dot. COVID-19. Sąd orzekł rok więzienia w zawieszeniu

W internecie publicznemu nadawcy przypisywane są jednak także materiały, których ten wcale nie wyemitował. M.in. psycholog Dorota Zawadzka rozpowszechniła fake newsa dotyczącego telewizji opublikowanego w serwisie Wykop.pl. Fałszywa informacja podawała, że w TVP Info wyemitowała materiał, w którym mówiono, że "księża wypędzają koronawirusa ze szkół".

Źródło: Onet
Foto: TVP Info

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News