Czosnek leczy raka? To nieprawda, ale może pomóc się przed nim chronić
Czosnek, wbrew niektórym pseudomedycznym internetowym rewelacjom, nie uleczy raka. Naukowcy z Portoryko twierdzą jednak, że włączenie go do diety może częściowo chronić przed zachorowaniem na nowotwory. Jakie inne właściwości ma ten naturalny antybiotyk?
Czosnek stał się przedmiotem badań uczonych z Ameryki Środkowej. W czasopiśmie naukowym Nutrition and Cancer przedstawili wyniki prac, w których badano osoby chore na raka piersi i zdrową grupę kontrolną. Okazało się, że kobiety, które deklarowały spożycie czosnku i cebuliwięcej niż raz dziennie, miały o 67% niższą zachorowalność na nowotwór piersi niż osoby niespożywające czosnku wcale.
Portoryko ma najniższe wskaźniki raka piersi w porównaniu do innych terenów USA. Według naukowców ma to związek z popularnością wyspiarskiego sofrito, zawierającej czosnek i cebulę. Jednocześnie należy zaznaczyć, że opisywany eksperyment nie był klinicznym badaniem eksperymentalnym, a grupa badanych (około 700 osób) nie stanowi uniwersalnej próby. Ważny jest także fakt, iż spożywanie czosnku nie eliminuje ryzyka raka w całości, a jedynie może pomóc naszemu organizmowi.
Czosnek wykazuje działanie prozdrowotne
Wiele organizacji zdrowotnych zaleca regularne spożywanie czosnku. WHO uznaje także czosnek za produkt potencjalnie przeciwnowotworowy. Tego naturalnego antybiotyku nie należy jednak spożywać w nadmiarze, bo to doprowadzić może do problemów żołądkowych.
W zapobieganiu chorób nowotworowych najważniejsza jest za to profilaktyka. Przede wszystkim regularne badania mogą uratować nam życie. Warto także utrzymywać prawidłową masę ciała, unikać opalania się oraz dbać o wypoczynek. Ważne okazuje się też zrezygnowanie z alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.
Najlepsze dziś:
- Bodnar stanowczo skrytykował “Inwazję” TVP. “Sprzeczne z wymogami pluralizmu, bezstronności i wyważenia”
- Pies może zjeść wszystko, co tylko mu posmakuje? Niektóre niepozorne przekąski mogą poważnie zaszkodzić
- Głośne zdjęcie mszy w pociągu to fotomontaż? Sprawdziliśmy - jest prawdziwe i nie pierwszy raz wzbudza emocje
źródło: cancerhealth.com, pap.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News