Deepfake wkroczył do filmów dla dorosłych i polityki. Microsoft oferuje rozwiązanie

Autor Piotr Burakowski - 7 Września 2020

Aplikacja Microsoftu, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, może powiadomić użytkownika o skali prawdopodobieństwa, że oglądany przez niego materiał jest fałszywy. Algorytmy wykrywają charakterystyczne dla deepfake elementy, jak np. dziwnie wyglądające przejścia kolorystyczne.

Oprogramowanie analizuje materiały filmowy klatka po klatce, a następnie każdej z nich przypisuje wyrażone w procentach prawdopodobieństwo, że została ona zmodyfikowana cyfrowo. Dzięki temu użytkownik dowie się, czy film został zmieniony w całości lub tylko częściowo.

Biden zasnął na wizji? Fałszywe nagranie stało się hitem sieciCzytaj dalej

Microsoft Video Authenticator w przeglądarce

Narzędzie Microsoftu jest wbudowane w pakiet Microsoft Azure. Microsoft Video Authenticator z jednej strony wykrywany deepfake, a z drugiej pozwala twórcom dodawać do swoich materiałów certyfikat prawdziwości.

Microsoft Video Authenticator informuje nie tylko o autentyczności treści, ale też podaje, kto jest autorem materiału. Co ważne, program może być wbudowany w przeglądarkę.

Deepfake a filmy dla dorosłych

Przypomnijmy, że co miesiąc na popularne strony z filmami dla dorosłych trafia około tysiąca wideo, które wykorzystują technologię deepfake. Na filmach zobaczymy aktorki, piosenkarki czy gwiazdy internetu.

M.in. Scarlett Johansson rozpoczęła przed paru laty walkę z deepfake, ponieważ często stawała się "bohaterką" erotycznych produkcji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Maski z filtrem i przyłbice. Naukowcy pokazali, dlaczego się nie sprawdzają [WIDEO]
  2. 2,55 mln zł – tyle kosztowała aplikacja chroniąca przed COVID-19. Ilu obywateli pobrało ProteGo Safe?

Tymczasem – jak podaje firma analityczna Sensity – filmy wykorzystujące deepfake coraz częściej trafiają do głównego nurtu. Nagrania wykorzystujące deepfake stały się m.in. elementem dezinformacji politycznej.

Źródło: Microsoft
Foto: YouTube / VRScout

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News