Deepfake TikTok
Autor Maria Wieczorek - 11 Stycznia 2020

Wydaje się niegroźna, ale może poważnie ci zaszkodzić. Technologia deepfake stanie się wkrótce częścią popularnej aplikacji?

Deepfake może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla prób utrzymania przejrzystości internetowego życia. Mimo licznych ostrzeżeń ze strony ekspertów tworzenie profesjonalnych fałszywek umożliwi wkrótce prawdopodobnie bardzo popularna aplikacja. Pociągnie to za sobą oczywiście niekontrolowany wysyp fejków.

Deepfake to technologia, która umożliwia (z pomocą sztucznej inteligencji) tworzenie sfałszowanych materiałów, wśród których znajdują się przede wszystkim filmy. Pozwala między innymi "wklejenie" twarzy danej osoby do nagrania, uwieczniającego w rzeczywistości poczynania kogoś innego. Z możliwości tej niezmiennie rozwijającej się, bardzo niebezpiecznej techniki korzystano już w celach politycznych. Zdarzało się także, że internauci preparowali fałszywe filmy pornograficzne, w których miały się rzekomo pojawiać światowego formatu gwiazdy. Podobne działania najczęściej podejmowano w celu zmanipulowania odbiorcy, aby osiągnąć konkretne cele (na przykład zarobkowe poprzez szantaż).

Prace domowe dla uczniów są nielegalne? Na medialne pogłoski odpowiedział Rzecznik Praw DzieckaPrace domowe dla uczniów są nielegalne? Na medialne pogłoski odpowiedział Rzecznik Praw DzieckaCzytaj dalej

Deepfake stanie się wkrótce powszechnym problemem?

Jak donosi redakcja TechCrunch, technologia dostępna dotąd w dobrej jakości jedynie dla nielicznych, wkrótce będzie najpewniej dostępna praktycznie powszechnie. Dlaczego? Startup Watchful odkrył, że w kodzie aplikacji TikTok umieszczono część, która będzie umożliwiać tworzenie deepfake'ów przez każdego jej użytkownika. Wydaje się to niegroźne, jednak w rzeczywistości może pociągnąć za sobą prawdziwy wysyp fałszywek. Walka z nimi jest za to dużo trudniejsza niż chociażby wskazywanie manipulacji graficznych na fotografiach.

Warto zaznaczyć, że użytkownicy aplikacji TikTok nie mają na razie dostępu do opcji tworzenia deepfake'ów. Nie wiadomo, czy jej twórcy ostatecznie zdecydują się przekazać to niebezpieczne narzędzie w ręce internautów. Na ten moment, przy podejmowanych w tej kwestii próbach, staje się to jednak coraz bardziej prawdopodobne. Sprawę dodatkowo komplikuje niezwykła popularność wspomnianej aplikacji. Jak wynika z szacunków ekspertów, korzysta z niej nawet 1,5 mld osób na całym świecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii deepfake? Sprawdź nasz tekst i obejrzyj nagranie.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Dziewczynka z koalą na tle ogromnego pożaru poruszyła tysiące internautów. To nie zdjęcie, a graficzna przeróbka
  2. Andrzej Duda wprowadził widzów TVP w błąd. Uderzył przy tym w marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego
  3. Absurdalne, antynaukowe combo. W sieci promowana jest teoria, że w chemtrails rozpyla się szczepionki

Źródła: Wirtualne Media, Antyfake
Foto: BuzzFeedVideo

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News