Jakie social media robią największą krzywdę. Badania w grupie 14-24 lat
YouTube, Twitter, Facebook, Snapchat, Instagram. Sprawdzono, jak powyższe media społecznościowe oddziałują na osoby w wieku 14-24 lat.
Wyniki badania pokazały, że depresję, problemy ze snem, uczucie niepokoju i lęki najbardziej wywołują w powyższej grupie wiekowej Instagram i Snapchat, a pozytywny wpływ ma na nią tylko YouTube – podaje Fundacja Royal Society for Public Health i Youth Health Movement, opierając się na raporcie "#StatusOfMind".
Do badania przystąpiło w pierwszej połowie 2017 roku 1500 chętnych z grupy wiekowej 14-24 lat i pochodzących z Wielkiej Brytanii. Najpierw badani wskazali, jakie social media wybierają najchętniej.
Okazało się, że są to YouTube, Facebook, Instagram, Snapchat i Twitter. Badacze sprawdzali, jak wymienione social media wpływają na sen, samoocenę, samotność, wyobrażenie o własnym ciele, wsparcie emocjonalne czy relacje poza wirtualną rzeczywistością.
YouTube najlepszy, Instagram – najgorszy
Wnioski? YouTube ma pozytywny wpływ na budowanie społeczności, świadomość i samoidentyfikację, lecz bardzo źle wpływa na sen.
Z kolei Instagram powoduje, że młode osoby znacznie gorzej postrzegają swoje ciała. Co więcej, poprzez korzystanie z Instagrama zwiększa się u nich poczucie lęku i samotności, a także łatwiej zapadają na depresję.
Jak wpływa zaś Facebook? "Każdej godziny na Facebooku pojawia się 10 mln nowych zdjęć, co zapewnia młodym kobietom możliwość porównywania się na podstawie wyglądu do innych podczas surfowania w sieci" – czytamy w raporcie.
Młodzi ludzie rozważają operację plastyczną
"Badania wykazały, że jeśli dziewczynki i młode kobiety do ok. 20 roku życia nawet krótko korzystają z Facebooka, ich postrzeganie własnej aparycji jest gorsze niż u tych spośród rówieśniczek, które nie używają mediów społecznościowych. Ponad 70 proc. osób w wieku 18-24 lat rozważyłoby obecnie operację plastyczną" – przybliżają eksperci.
DZISIAJ GRZEJE:
- Tęczowa flaga na pomniku Chrystusa w Warszawie. Profanacja czy manifest
- Mienie żydowskie. Departament Stanu USA o uchybieniach polskiej władzy
Badacze stwierdzili, że w ciągu ostatnich 25 lat ilość zachorowań na depresję i stany lękowe wzrosła o 70 proc. Eksperci wskazują, że jest to związane ze wzrostem popularności mediów społecznościowych, które – jak twierdzą – uzależniają bardziej niż papierosy i alkohol.
Raport pochodzi z 2017 roku i nie uwzględnia aplikacji TikTok, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży, choć budzi wątpliwości w kwestii ochrony prywatności.
Źródło: Raport "#StatusOfMind"
Foto: Pxfuel.com