Badacze wiedzą, kto jest największym źródłem “fejków” o Covid-19. To wysoko postawiony człowiek
Naukowcy z Cornell University, jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, który należy do Ligi Bluszczowej, przeanalizowali 38 mln anglojęzycznych artykułów na temat pandemii. Okazało się, że największym inicjatorem fake newsów i teorii spisowych na temat koronawirusa jest prezydent USA Donald Trump – podaje “The New York Times”.
Jak pokazało badanie, wzmianki na temat Donalda Trumpa stanowiły około 38 proc. wszystkich fałszywych treści dotyczących koronawirusa, polityk jest zaś największym źródłem fałszywych informacji o śmiertelnej chorobie.
11 największych teorii spiskowych
Badacze sprawdzili, że spośród 38 mln artykułów ponad 1,1 mln zawierała treści niezgodne z prawdą. Badanie wyróżniało 11 największych teorii spiskowych i najgorszych mitów na temat pandemii.
Na pierwszym miejscu zalazło się propagowane przez Donalda Trumpa branie leków na malarię, które jego zdaniem miałoby uchronić przed zakażeniem. Twierdzenie prezydenta wywołało więcej dezinformacji niż pozostałe tematy łącznie.
Donald Trump powiedział, że profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę, choć amerykańscy lekarze zwracali uwagę, że leki na malarię nie pomagają w leczeniu koronawirusa. Co więcej, Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) wydała w kwietniu ostrzeżenie, według którego nie należy przyjmować hydroksychlorochiny poza szpitalem.
Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News
– Dezinformacja na temat pandemii jest jednym z głównych powodów, dla których Stany Zjednoczone nie radzą sobie tak dobrze jak inne kraje w walce z pandemią – powiedział dr Joshua Sharfstein, prodziekan w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Stany Zjednoczone mają jak na razie najwyższy wskaźnik śmiertelności na koronawirusa ze wszystkich państw świata. W USA zmarło dotychczas już ponad 200 tys. mieszkańców.
DZISIAJ GRZEJE:
- Duda zatrudnił członka rodziny jako degustatora win? Przyglądamy się popularnej grafice
- Testy na koronawirusa nie są wiarygodne? Ekspert odpowiada
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie kontrowersje wzbudziły wypowiedzi Elona Muska na temat koronawirusa.
Źródło: "The New York Times"
Foto: Jakub Kaminski / East News