Zawadzka rozpowszechniła fake newsa o księżach. Dostało się TVP Info

Autor Piotr Burakowski - 27 Sierpnia 2020

Dorota Zawadzka, znana głównie z emitowanego w latach 2006-2008 programu TVN “Superniania”, ma fanpejdż z bazą ok. 151 tys. obserwujących. Psycholog wprowadziła w błąd fanów, rozpowszechniając 26 sierpnia fake newsa, który pojawił się w serwisie Wykop.pl.

"Superniania" udostępniła na fanpejdżu zdjęcie z materiału, który wygląda jak materiał TVP Info. Po lewej widzimy dziennikarkę stacji z mikrofonem, a po prawej księdza z kropidłem w ręce, który przebywa w szkolnej klasie. Największą uwagę zwraca jednak napis u dołu: "Księża wypędzają koronawirusa ze szkół".

Zawadzka rozpowszechniła fejka

Psycholog Dorota Zawadzka opatrzyła zdjęcie następującym komentarzem: "Porankami czuć jesień. W sumie lubię. Za kilka dni dzieci ruszają do szkół. Macie niepokój? Niepotrzebnie...".

Wpis w chwili pisania tego tekstu uzyskał 1,9 tys. reakcji, 619 komentarzy, a także 320 udostępnień. Większość obserwujących Dorotę Zawadzką nie zorientowała się, że ma do czynienia z fake newsem.

“Doklejony” ksiądz

Sprawdziliśmy, że zdjęcie pochodzi z serwisu Wykop.pl, a opublikował je 25 sierpnia użytkownik bigbrotherabb. Kiedy inny internauta zarzucił mu rozpowszechnianie fake newsa i zasugerował dodanie wideo na poparcie autentyczności zdjęcia, bigbrotherabb odpowiedział: "Screen zrobiony na live, bez nagrywania...", co budzi uzasadnione podejrzenia.

Po weryfikacji AntyFAKE.pl okazało się, że na zdjęciu "doklejono" księdza, co jest wyraźne zwłaszcza, gdy powiększymy obrazek. Widzimy wówczas efekt nieudolnego fotomontażu, gdzie najbardziej kłuje w oczy kropidło. Pokazuje to też analiza kompresji.

Sylwetka księdza została wycięta z fotografii opublikowanej na fanpejdżu Urządu Miejskiego w Brzesku, gdzie ksiądz święci nową windę. Z kolei zdjęcie klasy pochodzi z materiału TVP.

Co więcej, na stronach TVP nigdzie nie znaleźliśmy nagrania, w którym mówiłoby się, że "księża wypędzają koronawirusa ze szkół". Choć na nagraniach usłyszymy informacje o nowym roku szkolnym, to brak w nich wzmianki o duchownych. Materiały skupiają się na zasadach sanitarnych w szkołach.

AntyFAKE.pl kontaktował się wczesnym popołudniem z redakcją TVP Info telefonicznie (bezskutecznie), mailowo i na Facebooku. Poprosiliśmy o komentarz na temat grafiki rozpowszechnionej na Wykop.pl, jak i i fanpejdżu Doroty Zawadzkiej. Dotychczas brak odzewu ze strony stacji, ale jeśli się to zmieni, dodamy tutaj odpowiedź TVP Info.

Istnieje bowiem minimalna szansa, że dziennikarze TVP Info samodzielnie spreparowali materiał (przypomnijmy: takowego nie udało nam się odnaleźć), lecz wówczas wciąż mamy do czynienia z fake newsem.

Odpowiedzialność za rozpowszechniane informacje

Osoby mające dużą liczbę odbiorców w internecie powinny ze szczególną rozwagą sprawdzać informacje, które udostępniają. Inaczej bowiem, tak jak w wypadku wpisu Doroty Zawadzkiej, fałszywa informacja jest masowo powielana.

Łatwo o przypisanie TVP Info danego materiału, jakkolwiek kuriozalny by on nie był, ponieważ publiczny nadawca zasłynął już niejednokrotnie z manipulacji, aczkolwiek tendencyjny przekaz jest charakterystyczny także dla innych stacji, jak chociażby TVN.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. WHO zmieniła definicję pandemii: fake news czy prawda?
  2. W TVP Info pomylono flagi. Tłumaczenie: “bez wpływu na merytoryczną część programu”

Za informację o wpisie Doroty Zawadzkiej serdecznie dziękujemy Darii, Czytelniczce AntyFAKE.pl! Jeśli macie podejrzenia, że w sieci pojawił się fake news i chcielibyście, abyśmy to zweryfikowali, skontaktujcie się z nami poprzez wiadomość na Facebooku lub pod adresem mailowym: kontakt@antyfake.pl

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Facebook.com/DorotaZawadzkaPsycholog

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News