Dzień Pracoholika: praca w Europie
Autor Michalina Kobla - 12 Sierpnia 2019

Dzień Pracoholika. Leniwy jak Grek, pracowity jak Niemiec? Sprawdziliśmy statystyki

Dzień Pracoholika stał się dla nas okazją na sprawdzenie, jak w zestawieniu ze statystykami wypadają najpopularniejsze stereotypy na temat Europejczyków na rynku pracy. Często, przede wszystkim w żartach, słyszy się o pracowitości Niemców, czy też dość luźnym podejściu do obowiązków Greków oraz Włochów. Jako że stereotypy zazwyczaj okazują się bardzo krzywdzące, postanowiliśmy przyrównać je do danych OECD.

Trudno jest zaprzeczyć faktowi, iż stereotypy oraz ich powielanie często przyczynia się do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Jest to o tyle znamienne, że gdy spojrzymy na odpowiednie statystyki, nasz obraz poszczególnych nacji ulega całkowitej zmianie. Własnie tak może stać się także po przeanalizowaniu statystyk OECD na temat poczynań mieszkańców poszczególnych krajów na rynku pracy.

Dzień Pracoholika: Leniwy jak Grek? Pracowity jak Niemiec?

Jak wynika z danych za 2018 rok, prezentowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, spośród obywateli 23 krajów europejskich (Grecji, Polski, Czech, Irlandii, Estonii, Węgier, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Słowacji, Łotwy, Słowenii, Finlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Luksemburga, Szwecji, Holandii, Danii, Niemiec), najwięcej godzin rocznie na pracy spędzają Grecy. Mowa tu aż o średnio 1956 godzinach na jednego pracownika. Drugie miejsce przypada Polakom i Czechom (po 1792 godziny), a trzecie Irlandczykom (1782 godziny). Powyżej średniej OECD (1734 godziny) znaleźli się także Estończycy (1748 godzin) oraz Węgrzy (1741 godzin). Warto zaznaczyć, że w wyliczeniach wzięto pod uwagę zarówno osoby pracujące na pełen etat, jak i na jego część.

Depresja i najbardziej szkodliwe mity. Co trzeba wiedzieć o dotyczącym 1,5 mln Polaków problemie?Depresja i najbardziej szkodliwe mity. Co trzeba wiedzieć o dotyczącym 1,5 mln Polaków problemie?Czytaj dalej

Ciekawie prezentują się także statystyki, które dotyczą wydajności pracy poszczególnych nacji. W 2018 roku na prowadzeniu tego rankingu znaleźli się Polacy, za nimi Łotysze oraz Irlandczycy. Powyżej średniej OECD uplasowali się też Estończycy, Litwini, Czesi, Słoweńcy, Węgrzy, Słowacy, Finowie, Austriacy i Francuzi. Zdecydowanie inaczej wyglądają jednak statystyki dotyczące średnich rocznych zarobków. Tu na pierwszym miejscu widzimy Luksemburczyków, na drugim - Duńczyków, a na trzecim - Holendrów. Polska zajmuje 15. miejsce na łącznie 23. Za nami znaleźli się Czesi, Estończycy, Grecy, Litwini, Łotysze, Portugalczycy, Słowacy i Węgrzy.

Jak widzimy, stereotypy na temat pracowitości poszczególnych europejskich nacji nie mają wiele wspólnego z prawdą. Pogłoski o zarobkach w poszczególnych krajach są jednak zazwyczaj zbieżne z realiami.

Źródło: OECD

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News