Facebook walczy z dezinformacją. Uderzył w “fabrykę trolli”
Facebook usunął trzy sieci dezinformacji powiązane z rosyjskimi służbami, które mogłyby ingerować w nadchodzące wybory prezydenckie w USA – podaje “The New York Times”.
Facebook twierdzi, że usunięte sieci dezinformacji powiązane są z rosyjskimi służbami specjalnymi, w tym wojskowymi i wywiadu, oraz tzw. Internetową Agencją Badawczą (IRA), czyli rosyjską "fabryką trolli", którą oskarża się o ingerowanie w wybory prezydenckie w 2016 roku.
Gigant usunął strony, choć nie miały one dużego zasięgu. Facebook informuje, że jedną z nich obserwowało 214 osób, a strona skupiała się przede wszystkim na wydarzeniach w Syrii i Ukrainie. Było to działanie zapobiegawcze – jak uzasadniła firma, infrastruktury mogłyby później wpływać na wybory.
“Chcemy działać”
"Nie zauważyliśmy ze strony tych sieci prób bezpośredniego wpływania na tegoroczne wybory. Lecz z racji tego, że powiązane są one ze środowiskami, które ingerowały w głosowanie w 2016 roku, m.in. odpowiadały za wyciek maili Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, chcemy działać" – powiedział "The New York Times" Nathaniel Gleicher, szef Facebooka ds. polityki cyberbezpieczeństwa.
Dodajmy, że działania Facebooka rozpoczęły się niedługo po tym, jak Amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) wraz z FBI wydały oficjalne ostrzeżenie przed dezinformacją i cyberatakami, których nasilenie stanowi szczególne zagrożenie przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. CISA i FBI ostrzegały najbardziej przed rosyjskimi działaniami.
Facebook usuwa wpis Trumpa
Przypomnijmy, że Facebook 5 lipca tego roku usunął wpis Donalda Trumpa, ponieważ zdaniem firmy naruszał on zasady dotyczące zakazu rozpowszechniania dezinformacji na temat koronawirusa.
Ubiegający się o reelekcję prezydent USA opublikował na Facebooku wpis, w którym dodał nagranie z fragmentem wywiadu, którego udzielił programowi "Fox & Friends" stacji Fox News. Polityk stwierdza w nim, że dzieci są "niemal odporne" na koronawirusa.
DZISIAJ GRZEJE:
- Czy koty płaczą? Nie, popularny post to manipulacja
- Trzaskowski przeprosił za fałszywą informację. Uderzył nią w polski koncern
– To wideo zawiera fałszywe twierdzenie, że grupa osób jest odporna na COVID-19, co narusza naszą politykę dotyczącą szkodliwej dezinformacji ws. COVID – poinformował rzecznik Facebooka. Dodał, że to pierwszy raz, kiedy firma usunęła wpis Donalda Trumpa za rozpowszechnianie dezinformacji ws. pandemii koronawirusa.
Źródło: "The New York Times"
Foto: Wikimedia.org