Nie, to nie jest zdjęcie ogromnej fali, nacierającej na tłum ludzi
Okrążające od lat internet zdjęcie ogromnej fali, zostało sfabrykowane u samych podstaw. Jak udało się ustalić portalowi fact-checkingowemu snopes.com, ilustracja licznych clickbaitowych artykułów i nagrań, jest przerobioną grafiką.
Zdjęcie fali tsunami, zbliżającej się do pełnego ludzi brzegu wyspy, od lat krąży po internecie. Wiele osób miało okazję zobaczyć je, jako ilustrację nagrań czy artykułów, które po kliknięciu okazują się wcale nie opisywać żadnego, konkretnego zdarzenia.
Za przykład posłużyć może nagranie z fanpage`a "Natural Disaster", będące zestawieniem filmów z powodzi i innych katastrof naturalnych. Okładką kompilacji jest omawiana, sfabrykowana grafika. Nie pokrywa się ona jednak z ani jedną klatką nagrania, które ilustruje.
Podwójne kłamstwo
Jak udało się ustalić redakcji portalu snopes.com, grafika jest edytowana pracą Seana Davy`ego, fotografa specjalizującego się w fotografowaniu pejzaży morskich.
Fałszywa grafika jest zmodyfikowaną wersją pracy artysty. W oryginale, wydany przez Davy`ego pejzaż, sam w sobie jest edytowanym w Photoshopie połączeniem plaży w Honolulu i ogromnej fali.
Praca fotografa została przerobiona raz jeszcze przez anonimowego internautę. Jeśli dokładnie się jej przyjrzymy, możemy zauważyć brak staranności przy edycji.
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News