Globalne ocieplenie zwierzęta
Autor Maria Wieczorek - 13 Listopada 2019

Globalne ocieplenie nie jest mitem. Z powodu zmian klimatu wyginął już pierwszy ssak

Globalne ocieplenie przez wielu postrzegane jest wciąż jedynie jako kontrowersyjna teoria lub po prostu mit. Zmiany klimatu nie są jednak żartem ani spiskiem ekologów. Dowodem na to może być wyginięcie szczurzynka koralowego, które potwierdzili już naukowcy oraz australijscy politycy.

Globalne ocieplenie to nie mit, którym politycy lub ekolodzy chcą straszyć ludzkość. Zmiany klimatu stanowią poważne zagrożenie dla każdego z nas, a szczególnie kolejnych pokoleń naszych potomków. Pomimo stanowczego stanowiska środowiska naukowego w tej kwestii, w sieci wciąż nie brakuje samozwańczych znawców tematu, którzy przekonują, iż katastrofa ekologiczna to jedynie żart lub teoria spiskowa.

Globalne ocieplenie doprowadziło do wymarcia szczurzynka koralowego

Smutną odpowiedzią na głoszone przez nich przekłamania jest historia niewielkiego ssaka, zamieszkującego do niedawna wysepkę położoną w sąsiedztwie Wielkiej Rafy Koralowej. Jak przekazali naukowcy, a później także rząd Australii, szczurzynek koralowy stał się pierwszym gatunkiem ssaka, który padł ofiarą globalnego ocieplenia. W 1978 roku na Bramble Cay specjaliści naliczyli się kilkuset gryzoni, których ok. 20 lat później było już jedynie kilkadziesiąt. W 2009 roku nie znaleźli już ani jednego szczurzynka, a w 2016 roku stwierdzili oficjalnie, że gatunek wymarł. Ostatecznie australijscy politycy potwierdzili ich niezwykle przykre doniesienia w 2019 roku.

Seniorzy nie powinni adoptować kota ani psa? W sieci nie brakuje szkodliwych mitów na ten tematSeniorzy nie powinni adoptować kota ani psa? W sieci nie brakuje szkodliwych mitów na ten tematCzytaj dalej

Zdaniem ekspertów do wyginięcia gryzoni doprowadziły zmiany klimatu. Wzrost poziomu morza (w tym rejonie średnio o 6 mm rocznie od 1993 do 2010 roku) oraz cyklony tropikalne skutkowały zatapianiem kolejnych części wysepki. W 10 lat (2004-2014) jej powierzchnia miała zmniejszyć się o 97 procent, co nie dało szczurzynkom szans na przetrwanie. Poza terytorium do życia utraciły bowiem także źródło pożywienia oraz miejsca schronienia.

Sprawę jeszcze w 2016 roku skomentował naukowiec z Conservation International, Lee Hannah. Ekspert, który na co dzień zajmuje się badaniem zmian klimatu, przekazał:

"Wiedzieliśmy, że ktoś musi być pierwszy, ale i tak jest to dla nas szokująca wiadomość. (...) Mogliśmy ocalić ten gatunek."

Więcej o mitach na temat globalnego ocieplenia możecie przeczytać tutaj.

Źródła: National Geographic, Crazy Nauka
Foto: NASA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News