Groźny fake news o licznych zgonach po podaniu szczepionki na COVID-19 okrąża sieć

Autor Michalina Kobla - 12 Maja 2021

Wielkopolska policja ostrzega przed krążącym po sieci linkiem, rzekomo odsyłającym do materiału o licznych zgonach po podaniu szczepionki na COVID-19. Informacja nie tylko jest nieprawdziwa, ale załączony do niej adres służy wyłudzaniu pieniędzy.

"14 osób zmarło po szczepieniu johnson & johnson. Do tragedii doszło w Kępnie. Zobacz nagranie" - takiej treści post z załączonym linkiem pojawił się na wielu grupach na Facebooku. Opisana w nim sytuacja absolutnie nie miała miejsca.

Bardziej niepokojący od samego rozprzestrzeniania nieprawdziwej informacji jest scenariusz, jaki spotkać może osobę, klikającą w załączony do postu link. Zostanie ona poproszona o podanie swoich danych, które następnie przechwycą oszuści.

Policja ostrzega przed niebezpiecznym fake newsem

Sprawę nagłośniła Wielkopolska Policja. - Ostatnio na Facebooku pojawiła się informacja o kilkunastu osobach, które w tym samym miejscu i czasie zmarły po podaniu szczepionki. Post odsyła do artykułu, który zawiera video i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów - czytamy.

 - Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni, itp. W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video pokazujące przebieg całego zdarzenia - ostrzegają funkcjonariusze.

W jaki sposób przestępcy mogą wykorzystać nasze dane? Jedną z popularnych ostatnimi czasy metod kradzieży jest wyłudzanie kodu BLIK od znajomych poszkodowanego lub poszkodowanej.

Policja podkreśla, że tego typu treści najczęściej powstają na zagranicznych serwerach, co utrudnia pracę lokalnym organom ścigania. Funkcjonariusze apelują również o to, aby nie przekazywać swoich danych personalnych osobom i instytucjom, co do których nie mamy zaufania.

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News