Szczepionka.
Autor Piotr Burakowski - 18 Września 2020

Ministerstwo twierdziło, że tego nie zrobi, ale teraz kupuje szczepionki – tłumaczymy dlaczego

Do Polski trafi jeszcze w tym roku 2,5 mln szczepionek na grypę. Dziś resort zdrowia poinformował, że we współpracy z Agencją Rezerw Materiałowych zamówi pół miliona dodatkowych dawek, mimo że wcześniej nie planował własnych zakupów – podaje TVN24.

"Ministerstwo Zdrowia długo utrzymywało, że samo nie zamawia i nie kupuje szczepionek, tak jak to robiło na przykład z respiratorami czy testami na koronawirusa" – czytamy na stronie stacji.

Zmiana zdania ws. szczepionek na grypę

TVN24 pisze, że była kilkakrotnie informowana przez Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia, że to producent, składając wniosek o refundację, oświadcza, że dostarczy daną ilość szczepionek. O wszystkim decydowały więc firmy farmaceutyczne, po stronie resortu leżało tylko zachęcanie do większych dostaw. Teraz jednak dojdzie do dodatkowego zakupu.

Resort powiadomił, że nie zakupił w szybszym terminie dodatkowych szczepionek, ponieważ – jak twierdziły firmy – nie było możliwości dostarczenia większej ilości leków. Poza tym ministerstwo stara się unikać sytuacji, w której to państwo samo kupuje medykamenty.

Nowy objaw koronawirusa? Polska specjalistka zwraca uwagę na ważną rzeczNowy objaw koronawirusa? Polska specjalistka zabrała głosCzytaj dalej

Jak ministerstwo radzi sobie z koronawirusem

Eksperci wskazują, że zachorowania na grypę w trakcie pandemii koronawirusa to dodatkowe ryzyko. Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski pochwalił się dobrym wynikiem Polski w walce z pandemią.

– Liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii. Jest nim to, ile mamy ciężkich przypadków i ile mamy zgonów – przekonywał w programie "Jeden na jeden" TVN24 polityk.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Minister pochwalił się sukcesami dot. pandemii. Jego słowa odbiegają od stanu faktycznego
  2. Jak długo będziemy nosić maseczki? WHO studzi optymizm

Adam Niedzielski dodał, że "w ramach tej statystyki jesteśmy na antypodach, na najlepszych miejscach w Europie". Lecz weryfikacja AntyFAKE.pl pokazała, że słowa ministra nie oddają stanu faktycznego.

Źródło: TVN24
Foto: Jan BIELECKI / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News