Nie myl grypy z przeziębieniem. Skutki mogą się okazać bardzo poważne
Grypa i przeziębienie to dolegliwości towarzyszące nam podczas zimowej aury. Czy potrafisz je odróżnić? Warto to zrobić, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.
Grypa w historii świata dziesiątkowała społeczeństwa, a jej powikłania nawet dla zdrowego wcześniej człowieka do dziś oznaczać mogą zapalenie płuc lub mięśnia sercowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia najlepszym sposobem na grypę są coroczne szczepienia. Nie każdy jednak się na nie decyduje ze względu na brak czasu lub popularne ostatnio działania ruchów antyszczepionkowych.
Grypa ma cięższy i dłuższy przebieg niż przeziębienie
Właśnie dlatego także ważne jest rozróżnienie grypy i przeziębienia. Przede wszystkim pierwsza z wymienionych zaczyna się nagle i często nie ma objawów w postaci chrypki, bólu gardła lub gorszej kondycji. Wirus grypy atakuje cały organizm, powodując bóle mięśni i stawów, głowy, uciążliwy kaszel, a czasem również dreszcze i nudności. Przeziębienie poznasz po mocnym katarze - narażone na wirusy są górne odcinki dróg oddechowych, stąd ból gardła. Trwa również krócej - około 3 dni wraz z trwaniem choroby przez następne 3-4 dni. Aby zaś wyleczyć grypę, trzeba spędzić w łóżku około tygodnia, po którym pacjent przez parę dni będzie dalej czuł się osłabiony. Wysoka temperatura (40 stopni Celsjusza) to cecha charakterystyczna grypy, a podczas przeziębienia pacjent rzadko przekracza temperaturę 38,5 stopnia.
Aby chronić się przed wirusami zakaźnymi, należy zastosować się do paru dodatkowych zasad. W okresie jesienno-zimowym należy unikać wielkich skupisk ludzki, często myć ręce, prowadzić zdrowy tryb życia i nawadniać się.
Źródło: PAP