HIV to nie marginalny problem. Codziennie o zakażeniu dowiadują się w Polsce średnio 3 osoby
HIV wciąż pozostaje dla wielu Polaków wstydliwym tematem, przez co wirus wydaje się problemem całkowicie marginalnym. Jak jednak twierdzą eksperci, każdego dnia średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone. Warto więc pamiętać o badaniach i nie wstydzić się decyzji o ich wykonaniu.
HIV wydawać się może kwestią, która większości z nas po prostu nie dotyczy. Chociaż zdecydowana większość zakażeń rzeczywiście ma związek z kontaktami seksualnymi, należy pamiętać o innych ryzykownych sytuacjach. Wirus przenosi się bowiem także przez krew (np. z używanych wielokrotnie igieł i strzykawek) lub w czasie ciąży, czy też karmienia piersią. Zagrożenie nie jest więc wcale małe, jednak wiele osób nie chce zdecydować się na dostępne w licznych przychodniach testy.
HIV dotyczy większej grupy Polaków, niż mogłoby się wydawać
Warto jednak pamiętać, że HIV nie jest wcale problemem marginalnym. Jak bowiem wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, codziennie średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone. Mimo to test wykonał według statystyk mniej więcej co dziesiąty dorosły, a nawet kilkanaście tysięcy osób żyje z wirusem, chociaż nie ma o tym pojęcia. Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła:
"HIV może dotyczyć każdego, niezależnie od płci, wieku, orientacji czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży."
Europejski Tydzień Testowania potrwa od 23 do 30 listopada. PKD znajdują się w 26 miastach w Polsce, a ich dokładną listę znaleźć można na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.
Źródła:PAP, Krajowe Centrum ds. AIDS