Huragan Dorian przetoczył się przez Bahamy. Sieć obiega wstrząsający, ale fałszywy film
Huragan Dorian przetoczył się przez Bahamy, doprowadzając do gigantycznych zniszczeń oraz śmierci kilkudziesięciu osób. Portale społecznościowe obiegło wiele zdjęć i nagrań, mających obrazować skalę destrukcyjnego działania żywiołu. Jeden z filmów, wyjątkowo zadziwiający i wstrząsający, okazał się jednak nieprawdziwy.
Huragan Dorian doprowadził do zdewastowania Bahamów oraz tragicznej śmierci co najmniej 43 osób. Walka z żywiołem w regionie była obserwowana przez cały świat oraz pokazywana przez liczne media. Filmów oraz zdjęć, które pokazywały niszczycielską siłę huraganu, nie brakuje też na portalach społecznościowych.
Huragan Dorian na fałszywym nagraniu
1 września na jednym z kont na Instagramie pojawiło się zadziwiające, wstrząsające nagranie gigantycznych, wirujących "chmur", które zostały rzekomo zaobserwowane już w okolicach Florydy. Przyznać trzeba, że robiło naprawdę gigantyczne wrażenie oraz wzbudzało przerażenie w kontekście tragedii, do której ostatecznie doszło na Bahamach. Film szybko przeniósł się z Instagrama na Twittera oraz Facebooka, docierając ostatecznie także do polskich internautów. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on prawdziwy, a łącznie go z huraganem Dorian to fake news.
Jak donosi portal AFP Fact Check, wideo powstało w maju 2019 roku, na kilka miesięcy przed tragicznymi zdarzeniami na Bahamach oraz przejściu obok Florydy. Opublikował je wówczas na Instagramie jego autor, który przyznał, że jest to animacja, wykonana w programie graficznym, a nie realne nagranie. Film powstał w kwietniu, na bazie zdjęcia stworzonego przez amerykańskiego fotografa Brenta Shavnore przy pomocy dwóch wykupionych grafik. Jedna z nich przedstawiała South Beach w Miami, a druga chmury burzowe. Shavnore opublikował nawet na platformie YouTube film, na którym pokazuje, jak łączy je ze sobą. Za animacją stoi za to użytkownik Instagrama o nicku "TheGlitch", używający przy tworzeniu swych prac programu Plotaverse.
Tutaj ten sam film, udostępniony jeszcze w lipcu:
Źródła: Instagram, Twitter, AFP Fact Check
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News