II Wojna Światowa: Jedno z najsłynniejszych zdjęć jest falsyfikatem
Autor Michalina Kobla - 1 Września 2019
II Wojna Światowa w zbiorowej pamięci kojarzy się z kilkoma symbolicznymi nagraniami i ujęciami. Niewiele osób wie, że słynna seria zdjęć, przedstawiających niemieckich żołnierzy, łamiących polski szlaban graniczny, to falsyfikat.
Scenę łamania szlabanu z polskim godłem kojarzyć możemy z archiwalnych nagrań oraz kilku zdjęć, wielokrotnie reprodukowanych przy okazji wspominania wybuchu II Wojny Światowej. Fotografie ilustrują zarówno podręczniki, jak i artykuły w prasie oraz w internecie.
Ujęcie niemieckich żołnierzy łamiących szlaban stało się wręcz ikoną II Wojny Światowej. Swego czasu zostało nawet wykorzystane przez Gazetę Polską, na okładce której pojawił się fotomontaż zdjęcia. Przykładem z dzisiejszej rocznicy może być zmiana obrazu w tle na Twitterze przez portal tvp.info.
II Wojna Światowa: Ikoniczne zdjęcie jest falsyfikatem
Niewiele osób kojarzyć może jednak, że scena łamania szablonu została zaaranżowana i stanowiła część propagandy w III Rzeszy. Zdjęcie zostało wykonane w Kolibkach i nie przedstawia prawdziwego przejścia granicznego. Nie widzimy na nim również "niemieckich żołnierzy". Są to policjanci z formacji gdańskich, przebrani w mundury wojskowe.
Seria zdjęć została wykonana na zamówienie i miała na celu służyć nazistowskiej propagandzie. Potwierdził to jeden z obecnych na miejscu żołnierzy, Hermann Rausch.
Następny artykuł