Większość kobiet na świecie nie korzysta z Internetu. Rozbieżności okazują się gigantyczne
Autor Maria Wieczorek - 10 Listopada 2019
Internet nie wydaje się już mieszkańcom Europy, czy też Stanów Zjednoczonych wyjątkowo luksusowym dobrem. Są jednak na świecie miejsca, gdzie dostęp do sieci jest silnie ograniczony lub korzystają z niego przede wszystkim przedstawiciele tylko jednej płci. Jak więc wynika z badań Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, ponad 50% kobiet w ogóle nie korzysta z Internetu.
Internet stał się ważną częścią życia gigantycznej grupy ludzi z całego świata. Ze statystyk zebranych przez przedstawicieli Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego wynika, że dostęp do sieci ma obecnie 4,1 miliarda osób, co stanowi jednak jedynie 53,6% ogółu.
W każdym z wyróżnionych w badaniach obszarów przewagę (mniejszą lub większą) w tej kwestii mają mężczyźni. 58,3% z nich w wymiarze światowym ma możliwość korzystania z Internetu. Tymczasem u kobiet statystyki te wglądają zdecydowanie gorzej. Z sieci korzysta bowiem jedynie 48,4% z nich.
Internet narzędziem pracy lub rozrywki dla mniej niż połowy kobiet na świecie
Jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach w 2019 roku? Przedstawiamy ją poniżej:
Europa:
- Kobiety - 80,3%
- Mężczyźni - 84,9%
Ameryka Północna i Ameryka Południowa:
- Kobiety - 76,8%
- Mężczyźni - 77,6%
Wspólnota Niepodległych Państw:
- Kobiety - 71%
- Mężczyźni - 73,6%
Kraje arabskie:
- Kobiety - 44,2%
- Mężczyźni - 58,5%
Region Azji i Pacyfiku:
- Kobiety - 41,3%
- Mężczyźni - 54,6%
Afryka:
- Kobiety - 22,6%
- Mężczyźni - 33,8%
Jak widać, największy problem w kwestii dostępu do Internetu występuje oczywiście w krajach rozwijających się. Rozbieżności na tle korzystania z sieci przez kobiety i mężczyzn często mają źródło nie tylko w finansach i możliwościach technologicznych, ale także kulturze oraz patriarchalnym spojrzeniu na tradycyjny model rodziny. To także wpływa na fakt, iż mężczyźni często stykają się z Internetem chociażby w pracy, kiedy kobiety spędzają czas na wypełnianiu obowiązków domowych. W znacznej większości przypadków trudno mówić o braku chęci dostępu do sieci. Na przeszkodzie stoi raczej bezpośredni brak czy to możliwości ekonomicznych, czy kulturowych.
Źródło:Wirtualne Media, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny
Następny artykuł