Jak pomóc kotom przetrwać zimę? Od twojej świadomej pomocy może zależeć ich życie
Koty, które na co dzień są bezdomne i nie mają nikogo, kto zadbałby o zapewnienie im bezpiecznego noclegu lub pokarmu, mogą mieć szczególny problem z przetrwaniem zimy. Niesienie pomocy tym zwierzętom w okresie mrozów może więc naprawdę pomóc, czy nawet uratować ich życie. Aby jednak robić to skutecznie, warto poznać kilka najważniejszych zasad.
Bezdomne koty mogą mieć zimą bardzo poważne problemy ze zdobyciem pokarmu lub znalezieniem miejsca do spania, w którym nie będzie im doskwierał skrajny chłód. Niesienie tym zwierzętom skutecznej pomocy może więc realnie je ocalić. Opieka nad mieszkającymi w okolicy kotami w czasie mrozów nie musi być wcale ogromnym wyzwaniem. Najważniejsze są jednak przede wszystkim regularność oraz odpowiedzialność - jeżeli zdecydujemy się pomagać, musimy robić to konsekwentnie, dopóki koty nie będą w stanie same radzić sobie w konkretnych okolicznościach pogodowych.
Jednorazowe podrzucenie jedzenia może i chwilowo pomoże, jednak ostatecznie wyrządzi zwierzętom prawdopodobnie jeszcze większą krzywdę. Szczególnie jeśli wcześniej zdążą przyzwyczaić się, że w konkretnym miejscu czeka na nie pożywienie lub woda. O tej ostatniej należy także szczególnie pamiętać, gdyż nawadnianie może stanowić duży problem kotów w okresie zimowym, choć łatwo o tym zapomnieć.
Jak zimą pomagać bezdomnym kotom?
Mitem jest, że próba przygarnięcia zwierzęcia na zimę i wypuszczenia go w pierwsze dni wiosny może być dobrym pomysłem. Samo zwierzę będzie miało najpewniej ogromny problem z przystosowaniem się do nowej sytuacji, a wyrzucenie go spod swego dachu kilka miesięcy później jedynie pogorszy jego stan. Warto więc pomagać "zewnętrznie", ale skutecznie. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie otwartego okienka piwnicznego, aby koty mogły się tam ogrzać. Zanim podejmiemy decyzję o podobnym kroku, należy jednak skonsultować ją z sąsiadami, aby uniknąć nieporozumień. W okienkach można też zainstalować budki, w których koty będą mogły się przespać i zjeść, ale nie będą w stanie wejść dalej. Niewielka konstrukcja powinna także zablokować uciekanie ciepła z piwnicy.
Innym pomysłem na pomoc kotom zimą jest także ustawienie specjalnych domków, które można wykonać samodzielnie lub zakupić na przykład przez internet. Tutaj także łatwo jednak o pomyłkę. Najlepiej będzie wyścielić wnętrze budki polarem lub tkaninami wełnianymi. Chociaż dobrym planem może wydawać się wypełnienie domku gąbką, która ewentualnie pochłonie wilgoć, lub poduszkami z pierza, materiały te w żaden sposób nie pomogą. Intuicyjnie rzeczywiście łatwo po nie sięgnąć, jednak ostatecznie nie ogrzeją one kotów, a zadziałają wręcz odwrotnie.
Warto także po raz kolejny podkreślić, że jeżeli podejmiemy decyzję o niesieniu pomocy zwierzętom w okresie zimowym, musimy być w tym konsekwentni. Chociaż może się wydawać, iż nawet dokarmienie kotów kilka razy znacznie im pomoże, nie jest to stwierdzenie w pełni prawdziwe. Przez jakiś czas będą bowiem rzeczywiście najedzone, jednak automatycznie zaczną wracać po kolejne porcje w to samo miejsce. Jeżeli nagle pokarm przestanie się tam pojawiać, może to doprowadzić do ich wycieńczenia, czy nawet śmierci.
Źródła: Koty.pl, Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt Help Animals
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News