GIS ostrzega przed Jerzym Ziębą. Samozwańczy ekspert promuje fałszywe metody leczenia z koronawirusa

Autor Maria Wieczorek - 17 Marca 2020

Jerzy Zięba, który od lat podaje się za eksperta w dziedzinie medycyny, w obliczu zagrożenia koronawirusem nadal promuje swoje ryzykowne metody. Przeciw jego poradom stanowczo wystąpili przedstawiciele GIS oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jerzy Zięba w ostatnim czasie wyjątkowo uaktywnił się w mediach społecznościowych. Samozwańczy ekspert promuje jednak metody, które mogą się okazać nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe dla potencjalnych kuracjuszy. W tym kontekście warto więc przypomnieć, że choć Zięba tytułuje się doktorem, w rzeczywistości nie ma wykształcenia medycznego. Jest bowiem absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a w przeszłości pracował między innymi jako elektryk oraz nurek. Dlaczego więc nazywa się lekarzem? Zięba ukończył kursy hipnozy klinicznej, które jednak nijak mają się do wykształcenia zdobywanego powszechnie przez medyków.

Kiedy więc w Polsce pojawił się niestety koronawirus, przed samozwańczym ekspertem ostrzegać zaczęły Naczelna Rada Lekarska oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Instytucje te wspólnie wydały specjalny komunikat, zatytułowany: "Oświadczenie w związku z publikacją na fanpage Ukryte terapie – Jerzy Zięba treści zagrażających zdrowiu i życiu ludzi". Treść wpisu na stronie GIS odsyłała do filmów Zięby, które zostały już usunięte z Facebooka. Możemy mieć jednak pewność, że podobne treści będą się jeszcze pojawiały w sieci.

Chińskie media promują teorię spiskową ws. koronawirusa. Dotyczy zamkniętego laboratoriumCzytaj dalej

Jerzy Zięba nie jest wiarygodnym źródłem informacji o koronawirusie

- Informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku z zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną. Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu - przekazano w oświadczeniu.

Dalej Główny Inspektor Sanitarny i Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wspólnie zaapelowali, aby nie "eksperymentować z wszelkiego rodzaju pseudo poradami lub pseudo terapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących". Podobne działania nazwano za to niebezpiecznymi i groźnymi. My także zalecamy więc wzmożoną ostrożność oraz czerpanie informacji jedynie z wiarygodnych źródeł, takich jak GIS, Ministerstwo Zdrowia, czy WHO.

Źródło: GIS
Foto: YouTube / Jerzy Zięba

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News