W kampanii prezydenckiej Jedynka bezkrytyczna wobec Dudy. Trójka bardziej bezstronna

Autor Piotr Burakowski - 22 Lipca 2020

W Polskim Radiu Programu III Andrzej Duda nie był traktowany bezkrytycznie, ale krytyki prezydenta zabrakło w Polskim Radiu Programu I. Najbardziej neutralne były serwisy RMF FM – wynika z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego, obejmującego okres między pierwszą a drugą turą wyborów.

Raport podaje, że w Polskim Radiu Programu III przebijały się informacje niekorzystne dla rządzących, a rozmowy zawierały pytania dziennikarskie – przybliżają Wirtualne Media.

Towarzystwo Dziennikarskie zwraca uwagę, że w trakcie kampanii prezydenckiej Polskie Radio Programu I było bezkrytyczna wobec Andrzeja Dudy, ale już Polskie Radio Programu III podeszło bardziej krytycznie do oceny kandydata na prezydenta z ramienia PiS.

Najwięcej o wyborach mówiło się przed drugą turą na antenie RMF FM, gdzie objęły one 55 proc. czasu badanych serwisów informacyjnych. Prawie 50 proc. czasu wybory zajęły zaś w Programie 1 Polskiego Radia, w Trójce – 38 proc.

Spadek wiary w Polsce, ale wciąż przodujemy w EuropieCzytaj dalej

W Jedynce tylko negatywnie o Trzaskowskim

W serwisach informacyjnych programu 1 dominowały informacje o Andrzeju Dudzie – przeważał wydźwięk pozytywny. O Rafale Trzaskowskim mówiono zaś tylko w negatywny sposób.

Choć w Polskim Radiu Programu III przeważały pozytywne informacje o Andrzeju Dudzie, to pojawiło się dziewięć informacji neutralnych i jedna negatywna.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej był natomiast omawiany pozytywnie, jak i – w większym stopniu – negatywnie. W Polskim Radiu Programu III nie zabrakło przy tym miejsca na informacje o pozostałych kandydatach.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest szkodliwe? Eksperci są zgodni
  2. Spadek wiary w Polsce, ale wciąż przodujemy w Europie

RMF FM

W RMF FM najwięcej miejsca poświęcono Andrzejowi Dudzie, choć panowało większe zróżnicowanie wiadomości o kandydatach niż w Polskim Radiu Programu III. Większość informacji o Dudzie miała neutralny charakter, zaś dwie pozytywne, a dziewięć negatywny. Rafał Trzaskowski miał z kolei sześć pozytywnych wzmianek, dwie negatywne i jedną neutralną.

Pluralizm i bezstronność w mediach publicznych?

– Monitoring wykazał, że nadawca publiczny nie spełnił wymogów art. 21.1 ustawy o radiofonii i telewizji, nakazujących by programy radia publicznego charakteryzowały się „pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością” – twierdzi Andrzej Krajewski, współautor raportu przekazanego redakcji Wirtualnemedia.pl i pomysłodawca projektu.

Nie tylko propaganda TVP. W czasie wyborów stronniczy przekaz także w TVNCzytaj dalej

Towarzystwo Dziennikarskie oceniło także telewizyjne programy informacyjne

Przypomnijmy, że Towarzystwo Dziennikarskie oceniło główne wydania “Wiadomości” TVP, “Faktów” TVN oraz “Wydarzeń” Polsatu z okresu od 29 czerwca do 10 lipca. Towarzystwo stwierdziło, że w “Wiadomościach” występuje propaganda na rzecz kandydata PiS, w “Faktach” krytyka Andrzeja Dudy i brak złego słowa o Rafale Trzaskowskim, zaś “Wydarzenia”, choć najbardziej bezstronne, były pozbawione krytyki polityka PiS.

Najwięcej miejsca kampanii wyborczej poświęcono w “Wiadomościach” TVP – materiały, które dotyczyły walki o fotel prezydencki, zajęły 87 proc. czasu wszystkich wydań programu.

Źródło: Wirtualne Media
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News