To nie są jaja kleszczy. Treść popularnej grafiki okazała się fałszywa
Autor Michalina Kobla - 22 Maja 2019
Od kilku dni na niektórych grupach oraz stronach na Facebooku pojawia się zdjęcie, które ma rzekomo przedstawiać jaja kleszczy. Autorzy postów często nawołują do ich niszczenia, jeżeli tylko się je zobaczy. Chociaż już w 2015 roku Adam Wajrak wytłumaczył, że na fotografii w rzeczywistości widnieją płazie lub rybie jajeczka, wielu internautów jest wciąż narażonych na zetknięcie się z tego rodzaju nieprawdziwą informacją.
Jaja kleszczy ogromnym zagrożeniem dla Polaków? Liczni użytkownicy Facebooka mogli natknąć się podczas korzystania z platformy na bardzo specyficzne zdjęcie. Rozpowszechniające je osoby piszą często, że to jaja bądź też gniazdo kleszczy, które powinno się "spalić, zgnieść lub zniszczyć w inny sposób". Przy okazji mogą wywołać niemałą atmosferę strachu i paniki, opartą w rzeczywistości na fake newsie.
Jaja kleszczy czy oszustwo? Grafika wprowadza w błąd
Tego rodzaju wpisy popularność zaczęły zdobywać po raz pierwszy już w 2015 roku. To właśnie wtedy było o nich najgłośniej, jednak co roku wracają w mniejszym lub większym natężeniu z nieznanych powodów. Otwartą walkę wypowiedział ich twórcom dziennikarz oraz działacz na rzecz ochrony przyrody Adam Wajrak, który na jednym z portali społecznościowych sprostował nieprawdziwe informacje, obiegające sieć.
- To fejk. (...) Są to płazie lub rybie jajeczka i pozostałość po uczcie jakiegoś drapieżnika - napisał Wajrak.
Przyrodnik wytłumaczył także, iż kleszcze nie są w stanie złożyć tak dużych jajeczek, jak te przedstawione na fotografii. Same najczęściej mierzą bowiem ok. 15 mm, a żeby składać podobne jaja, musiałyby być mniej więcej wielkości pięści dorosłego człowieka. Wajrak otwarcie nazwał także niszczenie podobnych znalezisk "zbrodnią na przyrodzie". Ingerowanie w ekosystem może doprowadzić do skutków, których nawet sobie nie wyobrażamy. Przyrodnik zalecił, by skutecznie chronić się przed kleszczami na inne sposoby oraz dokładnie sprawdzać własne ciało, ale także ciała swoich zwierząt. W razie problemu należy oczywiście szybko zareagować.
Jeżeli więc zobaczycie podobne zdjęcie, to nie dajcie się nabrać! Przyrodnicy zapewniają, że na pewno nie jest to gniazdo kleszczy ani ich jaja.