Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHO
Rozprzestrzenianie się epidemii napędzane jest coraz bardziej przez ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat, którzy często nie wiedzą, że są zainfekowani – ocenia WHO. Organizacja twierdzi, że tworzy to zagrożenie dla grup wrażliwych, np. z występującymi chorobami współistniejącymi.
WHO podaje, że w sierpniu odsetek młodych ludzi zakażonych koronawirusem zwiększył się na całym świecie. To niebezpieczne z uwagi na osoby starsze, chore, które zamieszkują gęsto zaludnione obszary o słabej opiece medycznej – analizuje sytuację WHO.
Zmieniająca się epidemia
– Epidemia się zmienia – ocenił we wtorek na konferencji prasowej Takeshi Kasai, dyrektor WHO w regionie Zachodniego Pacyfiku.
Jego zdaniem "ludzie po dwudziestce, trzydziestce i czterdziestce coraz częściej napędzają rozprzestrzenianie się epidemii", podczas gdy "wielu z nich nie wie, że są zainfekowani". Zauważył, że zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na osoby bardziej narażone.
Regionalny dyrektor wspomniał, że zwiększająca się liczba infekcji, także w Wietnamie, gdzie wcześniej udało się wyeliminować transmisję wirusa, jest "sygnałem, że wkroczyliśmy w nową fazę pandemii w regionie Azji i Pacyfiku".
Koronawirus w Polsce i na świecie
Od rozpoczęcia się pandemii COVID-19 minęło siedem i pół miesiąca. WHO zwraca uwagę, że odnotowano dotychczas około 21 mln potwierdzonych przypadków zakażeń i ponad 750 tys. zgonów spowodowanych koronawirusem.
Przypomnijmy, że w Polsce do tej pory wystąpiło 57 279 zakażeń koronawirusem, z czego 37 150 osób ozdrowiało, a 1885 zmarło.
DZISIAJ GRZEJE:
- Piechociński: “ceny w Polsce wzrosły najbardziej w całej Unii”. Prawda?
- Czy pierwsze damy dostają pensje? Sprawdzamy
Naukowcy na łamach pisma “American Journal of Tropical Medicine and Hygiene” poinformowali, że fałszywe informacje na temat koronawirusa mogły zabić w pierwszym kwartale tego roku co najmniej 800 osób.
Źródło: WHO
Foto: Jakub Kaminski / East News