296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
Serwis nczas.com przytoczył informacje podane na Twitterze przez Marcina Rolę. Dziennikarz opublikował dokument, który wygląda jak informacja przesłana przez Ministerstwo Zdrowia. Pojawiają się w nim dane o liczbie osób, które zmarły na koronawirusa przy braku występowania chorób współistniejących.
"(...) należy zauważyć, że ogólna liczba zmarłych wynosi 1844. Natomiast zgodnie z informacją na dzień 11 sierpnia 2020 roku liczba osób zmarłych bez chorób współistniejących wyniosła 296" – wynika z informacji podanych przez Marcina Rolę i powielonych przez serwis nczas.com, który znany jest z podawania nieprawdziwych informacji.
Redakcja AntyFAKE.pl skontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia w celu weryfikacji, czy rzeczywiście w Polsce bez chorób współistniejących na dzień 11 sierpnia zmarło 296 osób. Ministerstwo Zdrowia w korespondencji z nami potwierdziło prawdziwość takich danych.
Jak internauci zareagowali na doniesienia MZ
Pod tweetem Marcina Roli pojawiły się m.in. następujące komentarze:
"A ile osób bez chorób współistniejących ginęło rocznie z powodu sezonowej grypy? Oficjalne dane mówią łącznie o kilkudziesięciu zgonach spowodowanych grypą rocznie, bez wyodrębniania osób bez chorób współistniejących. Także jednak COVID-19 to nie »zwykła grypa«...".
"Liczba zmarłych na danym terenie bez chorób współistniejących nie jest wyznacznikiem pandemii".
DZISIAJ GRZEJE:
- Kaczyński powiedział, że PiS nigdy nie odda władzy? Słowa krążą w sieci
- Piekara: aborcja na życzenie w 9 miesiącu ciąży. To możliwe we Francji?
"(...) zanim do nas przyszedł mieliśmy już i nadal mamy o wiele groźniejsze wirusy i inne. I wtedy jakoś nikt nie zamykał kraju, bo: »to nie grypa«, »ratunku, przeziębienie« itp.".
"Ale pandemia charakteryzuje się niską śmiertelnością. Chodzi o obszar występowania choroby".
W Polsce odnotowano obecnie 65 480 przypadków zachorowania na koronawirusa, z czego ozdrowiało 44 785 osób, a 2018 zmarło.
Polecamy nasz tekst, w którym odpowiadamy na pytanie, czy WHO zmieniała definicję pandemii.
Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Pixabay.com