Koronawirus: mózg
Autor Piotr Burakowski - 28 Października 2020

Koronawirus może postarzyć mózg o 10 lat? Przyglądamy się nowemu badaniu

Specjaliści opublikowali badanie, w którym sugerują, że osoby, które dochodzą do zdrowia po przejściu koronawirusa, mogą odczuwać znaczący wpływ infekcji na funkcjonowanie mózgu. Badacze wskazują, że w najgorszych przypadkach zakażenie prowadzi do osłabienia umysłowego odpowiadającego starzeniu się mózgu nawet o 10 lat – podaje Reuters.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że badanie nie było bardzo szczegółowe, zaś sami naukowcy traktują je jako wezwanie do dokładniejszego sprawdzenia podstaw deficytów poznawczych u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19.

Badanie zostało przeprowadzone na ponad 84 tys. pacjentów z Wielkiej Brytanii pod kierownictwem Adama Hampshire'a, lekarza z Imperial College w Londynie. Wykazało ono, że w niektórych ciężkich przypadkach zakażenia koronawirusem infekcja wiąże się ze znacznymi deficytami poznawczymi utrzymującymi się przez wiele miesięcy.

Badani wzięli udział w testach poznawczych, które mierzą, jak radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów, sprawdzają też pamięć przestrzenną czy zachowanie uwagi. Great British Intelligence Test ukończyło łącznie 84 285 osób. Na jego podstawie naukowcy stwierdzili, że "osoby, które wyzdrowiały, w tym osoby, które już nie zgłaszały objawów, wykazywały znaczne deficyty poznawcze".

Koronawirus a deficyty poznawcze

Zdaniem naukowców deficyty poznawcze miały "znaczący wpływ" szczególnie wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Najgorsze przypadki wykazywały wpływ "odpowiadający średniemu 10-letniemu spadkowi wydajności wśród osób w wieku od 20 do 70 lat".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kiedy nastąpi największa liczba zgonów na Covid-19? Badacze UW prognozują
  2. Witamina D sposobem na Covid-19? Naukowcy zrobili badania

Co ważne, funkcja poznawcza uczestników nie była znana przed wystąpieniem u nich koronawirusa, niewykluczone także, że wpływ na funkcje poznawcze może być krótkotrwały. Poza tym, w badaniu brały udział osoby, które samodzielnie zgłaszały, że chorowały na COVID-19, ale przed badaniem nikt tego nie weryfikował.

Źródło: Reuters
Foto: NIH Image Gallery / Flickr.com (domena publiczna)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News