Kot mruczy tylko, gdy jest szczęśliwy? To jeden z największych mitów o tych zwierzętach

Autor - 29 Listopada 2019

Kot niezmiennie pozostaje bohaterem przeróżnych, często niezgodnych z prawdą teorii. Jedna z nich dotyczy mruczenia, które zdaniem wielu właścicieli oznacza jedynie spokój i szczęście. Sprawa nie jest jednak tak oczywista.

Kot to zwierzę od setek lat pozostające towarzyszem człowieka. Co ciekawe, wiele jego nawyków oraz zachowań wciąż stanowi jednak dla właścicieli niemałą zagadkę. Jednym z najbardziej popularnych mitów w tej kwestii jest twierdzenie, według którego koty mruczą tylko, gdy są szczęśliwe.

Rzeczywiście mruczenie podczas siadania na twoich kolanach może oznaczać zadowolenie, ale nasz pupil mruczy również podczas przechodzenia chorób - rekompensuje sobie w ten sposób złe chwile. Co więcej, koty mruczą głównie w kontakcie z ludźmi. Jest to element komunikacji zwierzęcia z nami i może mieć różne znaczenie. Mruczenie składa się z dwóch elementów - głosu oraz specyficznych wibracji i odczuwane jest w bliskiej odległości z kotem. Według naukowców mruczenie w codziennej sytuacji to wymuszanie naszej uwagi, zaś mruczenie połączone z miauczeniem to zachęta do działania - otworzenia okna lub podania posiłku. Małe kocięta mrucząc porozumiewają się ze swoją mamą - w toku dorastania tracę tę umiejętnośc, chyba że mają bespośredni, stały kontakt z człowiekiem. 

Wspomnijmy jednak o jeszcze kilku popularnych mitach na temat kotów, które zdążyły zdobyć dużą popularność.

Choroba lokomocyjna to typowo ludzka przypadłość? Okazało się, że psy też na nią cierpiąCzytaj dalej

Kot nie zawsze spada na cztery łapy

Mimo swojej ponadprzeciętnej równowagi (związanej z doskonałym używaniem swojego ogona), spadając do góry nogami z małej wysokości kot może nie zdążyć na czas się obrocić i spaść na cztery łapy. Przy spadaniu z większej wysokości prawa fizyki są za to nieubłagane, a możliwości kocich mięśni - ograniczone. Kocie ogony okazują się bohaterami jeszcze jednego mitu - długi ogon utożsamiany jest z lepszymi umiejętnościami podczas polowania, co nie jest jednak prawdą. Futrzaki nie widzą także świata czarno-biało. Udowodniono, że koty widzą szerszą gamę kolorów, jednak w nieco inny sposób niż my. 

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Jeden z krajów oszukiwał na Eurowizji Junior? Manipulacja wyszła właśnie na jaw
  2. "Tragiczny stan Benedykta XVI i niepokojące zdjęcia". Doniesienia o papieżu emerycie są często przesadzone
  3. UODO upomina rodziców, którzy publikują zdjęcia dzieci w internecie. Pamiętaj o ich bezpieczeństwie

Źródło: koty.pl 

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News