Tłumy na krakowskim proteście czy feta kibiców Wisły? Zmanipulowane zdjęcie oszukało wielu internautów

Autor Maria Wieczorek - 19 Grudnia 2019

Kraków: Na Rynku Głównym odbył się 18 grudnia protest w obronie sądów oraz sędziów. W czasie wydarzenia media społecznościowe zaczęło obiegać zdjęcie, które miało przedstawiać manifestację, a w rzeczywistości powstało w 2009 roku podczas fety kibiców miejscowej Wisły. Wielu internautów i tak dało się jednak nabrać na fałszywkę.

Kraków był wczoraj jednym z miast, w których wieczorem zorganizowane zostały protesty pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty!". W sieci szybko pojawiły się zdjęcia oraz krótkie filmiki z wydarzenia. Relacjonowały je także największe polskie media. Jak często dzieje się w przypadku podobnych okazji, w mediach społecznościowych popularność zdobywać zaczęły także graficzne fałszywki.

Błąd w relacji TVN24 z protestów we Wrocławiu. Pokazano wprowadzony przez nazistów herb miasta z okresu II wojny światowejCzytaj dalej

Kraków: fake na Twitterze po wczorajszych protestach

Najpopularniejsze ze zmanipulowanych zdjęć, które masowo podawali dalej zarówno rozbawieni fejkiem użytkownicy Twittera, jak i osoby jego nieświadome, powstało w rzeczywistości w czasie fety na Rynku Głównym po zdobyciu przez Wisłę Kraków piłkarskiego mistrzostwa Polski w 2009 roku. Pochodzi więc sprzed 10 lat, a okoliczności jego wykonania nie miały nic wspólnego z motywami protestujących, na co wskazują zarówno filmy i jak nagrania z tamtego dnia. Warto o tym pamiętać, gdy natrafimy na nie w mediach społecznościowych, szczególnie że zdążyło je już udostępnić kilku popularnych użytkowników platformy społecznościowej.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Telewizja Polska w jednym materiale zestawiła Gretę Thunberg ze Stalinem i Hitlerem. KRRiT chce wyjaśnień
  2. Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na wyroby tytoniowe i alkohol. Czy zmiany i tak mogą wejść w życie?
  3. Lampka wina nie zaszkodzi? Naukowcy udowodnili, że bezpieczna dawka alkoholu w kwestii raka jednak nie istnieje

Źródła: Twitter, Antyfake.pl

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News