Powstał parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. Jak obecnie brzmi dotyczące narkotyku prawo?

Autor Maria Wieczorek - 29 Grudnia 2019

Marihuana ponownie stała się burzliwym tematem politycznej debaty. Wszystko ze względu na fakt, iż w Sejmie powołano parlamentarny zespół ds. jej legalizacji. Sprawdziliśmy więc, jak obecnie wyglądają przepisy dotyczące tego narkotyku.

Marihuana stosowana w celach medycznych jest legalna na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od połowy 2017 roku. Nic nie wskazuje jednak na to, aby w najbliższym czasie depenalizowano inne sposoby jej użycia. Co ciekawe, w Sejmie powstał niedawno parlamentarny zespół ds. legalizacji, do którego dołączyło 10 posłów i posłanek Lewicy (Marcelina Zawisza, Krzysztof Śmiszek, Monika Pawłowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Andrzej Rozenek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adrian Zandberg, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Paulina Matysiak i Beata Maciejewska - inicjatorka powstania zespołu) oraz Dobromir Sośnierz, reprezentujący Konfederację.

Jak donosi PAP, posłowie spotkają się 7 stycznia. Będą im towarzyszyć prawnicy, naukowcy oraz aktywiści, z którymi planują omawiać wszelkie aspekty ewentualnej legalizacji marihuany oraz wpływ takiego kroku na polskie społeczeństwo. Beata Maciejewska przyznała, że celem zespołu nie jest szokować, a dyskutować i omawiać wybraną kwestię bez nadmiernych emocji, w sposób racjonalny.

Procent szczepionych spada, a jak z liczbą chorujących? Sprawdziliśmy najnowsze dane GUSCzytaj dalej

Marihuana a polskie prawo

Aby dowiedzieć się, jak obecnie wyglądają przepisy dotyczące marihuany, sięgnęliśmy do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. Dowiadujemy się z niej, że produkcja (w celach niemedycznych i nienaukowych), import, pośrednictwo w sprzedaży i sama sprzedaż oraz posiadanie narkotyku stanowi oczywiście przestępstwo. Samo posiadanie nawet bardzo niewielkiej ilości marihuany może być sankcjonowane karą do 3 lat więzienia. Przestępstwo to można oczywiście popełnić jedynie umyślnie. Wysokość ostatecznej kary (lub jej ewentualna zamiana na grzywnę) zależy najczęściej od okoliczności oraz przede wszystkim posiadanej ilości.

Znacznie wyższa kara grozi za udzielenie marihuany innej osobie. Za to można bowiem trafić za kraty na okres do 10 lat. Jeszcze ostrzejsze skutki niesie za sobą udzielenie narkotyku małoletniemu - można bowiem zostać ukaranym pozbawieniem wolności od 3 do 15 lat. Za przemyt (nielegalne wwiezienie do kraju lub z niego wywiezienie) przewidziano za to karę pozbawienia wolności do 5 lat oraz grzywny. Tutaj także ważną rolę odgrywa ilość samego narkotyku oraz stwierdzenie, czy winny działał samodzielnie i przewoził narkotyk jedynie na własny użytek, czy też planował osiągnąć dzięki jego sprzedaży korzyść majątkową.

NAJLEPSZE DZIŚ:

1. Filmik z mężczyzną na trzepaku zdobywa dużą popularność. Wielu uwierzyło, że to Patryk Jaki
2. Jarosław Kaczyński sprzeciwiał się zmianom ws. polowań. W czasie głosowania je poparł
3. Świąteczna pomyłka R. Ziemkiewicza. Stwierdził, że karpie nie mają systemu nerwowego

Źródło: PAP, Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r.
Foto: Krzysztof Białoskórski

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News