Maski z filtrem i przyłbice. Naukowcy pokazali, dlaczego się nie sprawdzają
Naukowcy z Florida Atlantic University opisali na łamach czasopisma “Physics of Fluids” eksperyment, w którym sprawdzili działanie przyłbicy i maseczki N95, czyli maski przeciwpyłowej i antysmogowej. Eksperyment polegał na sprawdzeniu, jak rozprzestrzeniają się wyrzucane z ust kropelki śliny, kiedy na ich drodze stają przyłbice i maski z zaworami.
Okazało się, że przyłbica zatrzymuje początkowo strumień z kropelkami, lecz później rozchodzą się one wokół przedniej szyby.
– W naszym ostatnim badaniu byliśmy w stanie zaobserwować, że przyłbice mogą zablokować pierwotny, skierowany do przodu ruch wydychanego strumienia, jednak uwolniony z nim aerozol z kroplami jest w stanie stosunkowo łatwo przedostać się wokół zasłony – ocenił współautor eksperymentu profesor Manhar Dhanak.
Jak wypadły maseczki z zaworami
Co więcej, badanie pokazało, że znaczna część kropel przedostaje się przez zaworek w masce N95.
– Przyłbice mają duże otwarte przestrzenie na dole i po bokach, a maski z otworem do oddychania mają jednostronny zawór, który zatrzymuje wdychane powietrze, ale wypuszcza wydychane. Wdychane powietrze jest filtrowane przez materiał maski, ale wydychane wylatuje bez filtracji – tłumaczy kierujący badaniami profesor Siddhartha Verma.
Specjaliści przekonują, że lepszą ochronę zapewniają maseczki materiałowe, choć muszą być dobrej jakości.
Jaka maseczka chroni przed wirusem
Przypomnijmy, że prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ocenił, że nie wszystkie maseczki są tak samo skuteczne. Ekspert powoływał się na dane opublikowane przez czasopismo medyczne "The Lancet".
Prof. Bolesław Samoliński wyjaśnił w rozmowie z Pulsem Medycyny, że najlepszą ochronę dają maseczki typu FP2 i FP3 z wymiennymi wkładami, które przepuszczają tylko 3 proc. aerozolu. Podkreślił, że tego typu osłonę powinny nosić zwłaszcza osoby starsze, z nadciśnieniem, nowotworami, cukrzycą.
Specjalista przybliżył, że około 60 proc. skuteczności zapewniają zaś maseczki chirurgiczne, które chronią w bezpośrednim kontakcie z aerozolem wirusowym czy bakteryjnym. Najmniejszą ochronę przed wirusami dają z kolei maski wykonane z bawełny.
Jeśli chodzi natomiast o osłonę twarzy z pleksi (przyłbicę) to zdaniem profesora "nie są one żadną ochroną dróg oddechowych, ponieważ nie posiadają filtra powietrza wydychanego i wdychanego".
DZISIAJ GRZEJE:
- 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
- Trzaskowski powiedział nieprawdę ws. PKN Orlen. Zdecydowana reakcja prezesa koncernu
W Polsce – zgdonie z oficjalnymi statystykami – odnotowano 71 126 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego 55 113 osób ozdrowiało, a 2124 zmarło.
Źródło: "Physics of Fluids"
Foto: MARCIN GADOMSKI / AGENCJA SE/ East News