Medyczne teorie spiskowe. Facebook włącza się w walkę z antyszczepionkowcami
Medyczne teorie spiskowe należą do grupy tych, które okazują się ostatecznie najbardziej niebezpieczne. Jedną z najpopularniejszych z nich jest bez wątpienia twierdzenie o skrajnej szkodliwości szczepionek, promowane także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Walkę z jego rozprzestrzenianiem podjął więc oficjalnie Facebook przy współpracy z WHO.
Medyczne teorie spiskowe z roku na rok zdają się zdobywać coraz większą popularność. Chociaż rozwój technologii, także w zakresie walki z różnorakimi chorobami, zdaje się uniemożliwiać na przykład uwierzenie w szkodliwość szczepień oraz spisek, jaki ma za nimi stać, medycyna tradycyjna w niebezpiecznym wydaniu poszerza swoje wpływy. Walkę z takim stanem rzeczy zdecydowali się podjąć właściciele Facebooka przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.
Medyczne teorie spiskowe zostaną zwalczone przez Facebooka i Światową Organizację Zdrowia?
Na oficjalnej stronie internetowej WHO opublikowano stanowisko dyrektora generalnego organizacji, dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. Czytamy w nim:
"Światowa Organizacja Zdrowia z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie Facebooka do zapewnienia, że użytkownicy znajdą fakty dotyczące szczepionek na Instagramie, w wyszukiwarce Facebooka, grupach, stronach oraz forach, gdzie poszukują informacji i porad. Facebook będzie przekierowywał miliony swoich użytkowników do dokładnych oraz wiarygodnych informacji WHO na temat szczepień w kilku językach, aby zapewnić, że najważniejsze wiadomości o zdrowiu dotrą do tych osób, które najbardziej ich potrzebują. Światowa Organizacja Zdrowia i Facebook prowadzą dyskusje od kilku miesięcy, by zapewnić ludziom dostęp do rzetelnych informacji o szczepionkach oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się nieścisłości w tej kwestii. Dezinformacja na temat szczepionek jest bardzo poważnym zagrożeniem dla światowego zdrowia, które może zniweczyć i odwrócić dekady czynienia postępów w zwalczaniu możliwych do zapobiegnięcia chorób."
W komunikacie czytamy także, iż w walkę z dezinformacją zaangażować muszą się też oczywiście rządy oraz państwowe sektory opieki zdrowotnej, które powinny otwarcie promować korzystanie ze szczepień oraz odpowiadać na wątpliwości osób im przeciwnych. Poza tym dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił po raz kolejny, że szczepionki naprawdę działają i są w stanie ochronić ludzkość przed takimi chorobami, jak cholera, odra, polio, czy żółta febra.
Swoje oświadczenie w sprawie udostępnili także przedstawiciele Facebooka. Jakie dokładnie działania w zakresie współpracy z WHO planują podjąć? Przede wszystkim dostęp do grup oraz stron podających nieprawdziwe informacje na temat szczepień będzie ograniczany, a one same zostaną zepchnięte w rankingu wyszukiwania i zasięgów. Facebook nie będzie także akceptował reklam, zawierających treści antyszczepionkowe. Kolejnym pomysłem, który zostanie wcielony w życie, jest umieszczenie w aplikacji okienek przekierowujących do rzetelnych stron WHO z informacjami o szczepieniach. Będą one pojawiały się na ekranie internauty, kiedy ten zechce wyszukać doniesienia w tej właśnie kwestii.
Chcesz wiedzieć więcej na temat szczepień? Odwiedź stronę WHO oraz zapoznaj się z naszym materiałem, w którym tłumaczymy, dlaczego nie należy ufać ruchowi antyszczepionkowców:
Źródła: Facebook Newsroom, WHO
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News