Menopauza to choroba zwiastująca powolny koniec? Najbardziej szkodliwy mit nt. klimakterium
Autor Maria Wieczorek - 7 Listopada 2019
Menopauza wielu kobietom wydaje się końcem aktywnego życia prywatnego i zawodowego. Niektóre patrzą na nią nawet jak na chorobę, która zwiastuje całkowite przeminięcie młodości i śmierć pewności siebie. Wszystko to jednak bardzo szkodliwe mity, warte stanowczego obalenia.
Menopauza przeraża wiele kobiet, które nie wiedzą, czego tak naprawdę spodziewać się po swoim organizmie w tym okresie. Obecnie w Polsce nawet 8 mln kobiet przechodzi klimakterium, wiążące się często z takimi dolegliwościami, jak zmiany nastroju, czy uderzenia gorąca. Warto jednak zaznaczyć, że wbrew popularnemu mitowi nie każda osoba przeżywa menopauzę w taki sam sposób. Wszystko uzależnione jest oczywiście od konkretnego organizmu. Nie każda kobieta w tym czasie przybiera na wadze, nie każda będzie odczuwała spadek libido. U jednej objawy będą bardzo intensywne, u innej - łagodne i delikatne.
Menopauza nie zwiastuje końca życia seksualnego i zawodowego
Poza tym zaznaczyć należy, że menopauza nie dotyczy jedynie kobiet po pięćdziesiątce. Jak wynika z badań, klimakterium pojawia się u jednej na tysiąc kobiet poniżej 30. roku życia i u jednej na sto przed 40. rokiem życia. Fałszywe jest także twierdzenie, iż menopauza pojawia się wcześniej u kobiet, które wcześnie urodziły pierwsze dziecko. Moment zajścia w ciążę oraz liczba potomstwa nie ma wpływu na te zmiany. Na momencie wystąpienia klimakterium odbić się może za to nadmiar stresu, niedbała dieta oraz używki.
Najbardziej szkodliwym mitem jest prawdopodobnie opinia, według której menopauza kończy życie prywatne i zawodowe kobiety, albo też całkowicie zamyka jej życie seksualne. Chociaż w czasie klimakterium libido rzeczywiście często spada, a kobiecie dokuczać może suchość pochwy lub nietrzymanie moczu, podobne trudności da się załagodzić. Pomóc może nie tylko aktywność fizyczna oraz masaże relaksacyjne, ale także dbanie o swoją pewność siebie.
Zaznaczyć bowiem warto, że pozory w tej kwestii mogą poważnie mylić. Z europejskich badań wynika, że ponad 70 proc. pytanych kobiet w wieku 45-55 lat czuje większą pewność siebie i większe wsparcie ze strony bliskich niż 10 lat wcześniej. Ponad 60 proc. zapewnia, iż znacznie lepiej dogaduje się z partnerem, a prawie 70 proc. lepiej ocenia umiejętność godzenia życia zawodowego i prywatnego.
Źródła: Twoje Zdrowie, Wysokie Obcasy
Następny artykuł