Mateusz Morawiecki pochwalił projekt Mieszkanie Plus. Podsumowujemy i rozliczamy 3 lata istnienia programu
Autor Michalina Kobla - 25 Czerwca 2019
Mateusz Morawiecki odniósł się do szczegółów funkcjonowania programu Mieszkanie Plus, stanowczo chwaląc jego postanowienia oraz rozwój. Zdecydowaliśmy się więc przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia w ramach projektu oraz rozliczyć rządzących z ich obietnic.
Mateusz Morawiecki ewidentnie pokłada w programie Mieszkanie Plus ogromne nadzieje. Jak stwierdził, projekt "powinien zwiększać skłonności młodych ludzi do pozostania w kraju", jednocześnie podkreślając, iż jest zdecydowanie "skomplikowany". Premier powiedział także, iż Polska jest obecnie wydobywana z głębokiej zapaści, a "sprawy idą we właściwym kierunku, za 2-4 lata nadzieja na lepszą przyszłość może być większa". Jak zaznaczył, "kilkadziesiąt tys. mieszkań w różnej fazie zaawansowania budów w tym roku będzie widocznych", więc "kula śniegowa idzie we właściwym kierunku". Poza tym "program Mieszkanie Plus ma dać impuls deweloperom do obniżenia cen mieszkań w Polsce".
Jako że Morawiecki wyraźnie podkreśla skuteczny rozwój programu, postanowiliśmy sprawdzić fakty i liczby w tej kwestii. Na oficjalnej stronie internetowej projektu czytamy:
"Realizacja programu Mieszkanie Plus składa się z kilku etapów. Cały proces inwestycyjny trwa od 4 do 6 lat. Dwa lata to analiza działek pod kątem prawnym, podatkowym, geologicznym, architektonicznym, sozologicznym (czy grunt przeznaczony pod inwestycję nie jest np. skażony), a następnie projektowanie nieruchomości. Kolejne dwa - cztery lata, w zależności od skali inwestycji, zajmuje proces budowlany. Realizacja inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus rozpoczyna się zatem dużo wcześniej niż wbicie pierwszej łopaty."
Jeśli chodzi o plany dotyczące rozwoju programu, w dziale "Mieszkania socjalne i komunalne" czytamy, iż "przewiduje się, że w latach 2019–2025 łączne efekty budownictwa gminnego osiągną ponad 150 tys. lokali mieszkalnych". Przy "Towarzystwach budownictwa społecznego" mowa jest o "sfinansowaniu budowy około 3 tys. mieszkań rocznie". Na stronie internetowej nie uwzględniono konkretnych danych na temat liczby mieszkań z działu komercyjnych.
Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja rozwojowa programu? Przedstawmy go w liczbach, które będą mówiły same za siebie. Obecnie w budowie ma pozostawać 658 mieszkań, a w procesie komercjalizacji - 364. Najemcom przekazano do tej pory 480 lokali, a ponad 27 tys. ma być w bieżącym przygotowaniu. Cel na koniec 2019 roku jest naprawdę ambitny, gdyż liczba mieszkań w przygotowaniu ma wzrosnąć aż do 100 tys.
Same dane są o tyle ciekawe, że Mateusz Morawiecki w dzisiejszej wypowiedzi poruszył kwestię "kilkudziesięciu tys. mieszkań w różnej fazie zaawansowania budów". W zapowiedziach na stronie internetowej mowa jest za to o planowanych 100 tys. lokali w przygotowaniu. Oczywiście sądzić można, że samo przygotowanie nie oznacza wspomnianej "fazy zaawansowanej budowy", jednak mimo wszystko zdaje się, iż rządzący nieco zwalniają z obietnicami i prognozami w kwestii programu. Jako że osoby odpowiedzialne za realizację projektu na jego stronie internetowej zaznaczają, iż sama strona prawna rozpoczęcia inwestycji trwa naprawdę długo, być może na widoczne efekty w postaci dużej liczby gotowych mieszkań rzeczywiście należy jeszcze nieco poczekać. Na pewno warto jednak nie zapominać o obietnicach polityków i konsekwentnie ich z nich rozliczać.
Następny artykuł