Mops
Autor Michalina Kobla - 2 Grudnia 2019

Holandia zakazała hodowli mopsów? Nietypowe przepisy mają ochronić zwierzęta

Mops i jego hodowla w Holandii jest zakazana? Media niedawno przekazały takie wieści. Wyjaśniamy więc holenderskie przepisy w tej kwestii. Czy mopsy naprawdę znikną z holenderskich ulic?

Mops należy od rasy brachycefalicznej. Oznacza to, że jest częścią dużej grupy czworonogów z krótką częścią czaszkową. Słodka aparycja jest niestety powodem częstszych niż u innych ras chorób. Wiele serwisów informacyjnych przekazało ostatnio sensacyjne doniesienia o całkowitym zakazie hodowli mopsów i buldogów francuskich w Holandii. Nie jest to jednak prawdą - władze w tym kraju rzeczywiście zaostrzyły przepisy, jednak ich cel jest zupełnie inny. Tamtejsze Ministerstwo Środowiska chce wyeliminować z dalszej hodowli osobniki z cechami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu. Zapowiedziano wprowadzenie testów, polegających na krótkich ćwiczeniach fizycznych wybranych ras czworonogów, a następnie ich medyczne badanie. Niezaliczenie testu oznaczać będzie zakaz rozrodu.

'Koala funkcjonalnie wymarły'. Alarmistyczne doniesienia obiegły media, jaka jest prawda?'Koala funkcjonalnie wymarły'. Alarmistyczne doniesienia obiegły media, jaka jest prawda?Czytaj dalej

Mopsy a holenderskie prawo

Zmienia się jednak podejście władz do stosowania przepisów. Wcześniej było to prawo martwe i rodzaj fakultatywnych wskazówek dla hodowców. Od teraz, kufa (pysk) krótsza niż 1/3 czaszki to czerwone oznaczenie i zakaz hodowli. Oprócz tego zostanie wprowadzone żółte oraz zielone oznaczenie. Przepisy prawne mają na celu wyeliminowanie osobników, które są bardzo podatne na choroby i związane z tym cierpienie. Holandia planuje rozszerzyć ustawodawstwo do wszystkich osobników różnych ras psów, których budowa może powodować problemy zdrowotne. Nie oznacza to zakazu hodowli danych ras, ale pozwoli na usunięcie cech zagrażających zdrowiu w całej populacji.

Rasa brachycefaliczna przez nienaturalne zmniejszenie czaszki oznacza dla psa multum potencjalnych problemów. Do tej grupy należą m.in. mops, buldog angielski, shitzu i pekińczyk. Osobniki te już w średnim wieku mierzą się z trudnościami w oddychaniu, gorzej znoszą zwiększone temperatury i stres. Oprócz tego budowa czaszki predysponuje je do poważniejszych schorzeń, w tym nieprawidłowego rozstawie zębów, zwężenia tchawicy, a nawet wypadania gałek ocznych.

Holenderskie przepisy hodowli psów brachycefalicznych (źródło: Facebook / Cat the Vet)

mops

Najlepsze dziś:

  1. Tryb incognito zapewnia anonimowość w sieci? Lepiej nie wierz w mity o przeglądaniu prywatnym
  2. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

Źródło: psy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News