Mateusz Morawiecki
Autor Piotr Burakowski - 2 Października 2020

Morawiecki złamał konstytucję? Uzasadnienie wyroku ws. wyborów kopertowych

Wreszcie udostępniono pisemne uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które wskazuje, że premier Mateusz Morawiecki dwukrotnie złamał konstytucję poprzez zlecenie Poczcie Polskiej organizacji wyborów prezydenckich – podaje “Gazeta Wyborcza”.

Kwietniowa decyzja premiera, która zobowiązywała Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, rażąco naruszyła prawo – ocenił w połowie września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Dwukrotne złamanie konstytucji

"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że pierwsze złamanie konstytucji dotyczyło "przygotowania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej wyłącznie korespondencyjnych, a więc w sposób, który nie gwarantował wyborcom wyborów równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, i sprzeczny był z obowiązującym prawem", co jest niezgodne z art. 127 ust. 1 ustawy zasadniczej.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

"Chodzi też o art. 7 konstytucji i zapis: »Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa«". Sąd stwierdził, że kwietniowa decyzja szefa rządu "została wydana bez podstawy prawnej", a to z kolei czyni ją nieważną. "Gazeta Wyborcza" podkreśliła, że ustawa o przeciwdziałaniu COVID-19, na którą powołał się premier, nie dotyczy wyborów prezydenckich.

Co więcej, zdaniem sądu wydanie przez "premiera decyzji polecającej Poczcie Polskiej SA podjęcie działań leżących z mocy ustawy wyłącznie w gestii Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego stanowiło rażące naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacje
  2. To koniec Trumpa w kampanii? Ocena jego położenia po diagnozie Covid-19

Tymczasem PiS zapowiedziało kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mateusz Morawiecki wskazywał zaś dotychczas na "konieczność ochrony zdrowia i życia osób biorących udział" w głosowaniu.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News