Media zastanawiały się, czy papież Franciszek jest fanem metalu. Powód? Fotomontaż
Papież Franciszek miłośnikiem metalu? Podobne wnioski wysnuli redaktorzy portalu internetowego Eska Rock, sugerując jednocześnie, że duchowny miał w młodości nosić sutannę z logiem Black Sabbath. W sprawie mamy jednak oczywiście do czynienia z fotomontażem.
Papież Franciszek jest postrzegany przez wielu katolików jako wyjątkowo liberalny duchowny, szczególnie w zestawieniu z jego poprzednikiem, Benedyktem XVI. Do listy zaskakujących często pasji kapłana dopisano jakiś czas temu niespodziewanie zamiłowanie do metalu. Czy papież był rzeczywiście w młodości fanem podobnej muzyki? Tego raczej się nie dowiemy. Skąd więc tego rodzaju wnioski?
Papież Franciszek i zaskakująca przeróbka graficzna
Od kilku lat po sieci krąży fotomontaż, w którym ktoś nałożył na sutannę młodego Jorge Mario Bergoglio logo Black Sabbath. Sprawa była oczywiście żartem, odebranym jednak przez niektórych internautów w sposób odmienny. Do grona tych, którzy sugerowali prawdziwość fotografii, dołączyli redaktorzy portalu Eska Rock.
W tekście pod tytułem "Papież Franciszek był fanem metalu? Sprawdźcie zdjęcie, które podbija internet", znów zdobywającym niespodziewanie sporą popularność, widzimy przerobione zdjęcie kapłana. Autor tekstu podkreśla, że "zdjęcie obecnego papieża sprzed lat wydaje się być czymś absolutnie niemożliwym". Zaraz pyta jednak - "ale kto to wie?".
Dalej redaktor przekazał, że trudno jest mu zweryfikować wiarygodność rzeczonej fotografii. Zastanawiał się także, "czy młody Jorge Bergoglio lubił sobie żartować, czy może faktycznie był entuzjastą muzyki Black Sabbath". Chociaż jedno i drugie może być prawdopodobne, nie jest odpowiedzią na pytanie o wiarygodność samego zdjęcia. To jest bowiem po prostu nieprawdziwe. Nie wynika ani z rzekomej słabości papieża do tego gatunku muzyki, ani jego ewentualnego zamiłowania do żartów.
Poza tym zaznaczyć warto, że Jorge Mario Bergoglio urodził się w 1936 roku, a zespół Black Sabbath powstał w roku 1968, a więc 32 lata później. Samo zdjęcie, o którym mowa, zostało najpewniej wykonane w 1966 roku, a więc na 2 lata przed zawiązaniem się zespołu. Chociażby z tego względu redaktor Eska Rock powinien podać sprawę pod wątpliwość.
NAJLEPSZE DZISIAJ:
- 'Megapożar' w Australii rzeczywiście opanowany. Nie oznacza to jednak wcale końca walki z żywiołem
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w swojej historii ponad miliard złotych. Kiedy padały rekordy?
- Wydaje się niegroźna, ale może poważnie ci zaszkodzić. Technologia deepfake stanie się wkrótce częścią popularnej aplikacji?
Źródła: Eska Rock, The New Yorker
Foto: JEFFREY BRUNO/ALETEIA