Morawiecki: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności

Autor Piotr Burakowski - 22 Lipca 2020

– Nigdy nie było tylu różnic, ale mam dobrą wiadomość dla Polaków. Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. Wracamy jako wielki zwycięzca i możemy być dumni z naszej dyplomacji –  powiedział dziś w Sejmie Mateusz Morawiecki.

Po czterech dniach negocjacji Radzie Europejskiej udało się osiągnąć porozumienie w kwestii budżetu UE na lata 2021-2027, jak i w sprawie Funduszu Odbudowy.

W środę premier przekazał informacje na temat postanowień porozumienia, które zostało podpisane podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

– Chyba nigdy nie było takich różnic w ramach Unii Europejskiej. Warunki negocjacji też się nieco zmieniły, bo ze Wspólnoty wystąpiła Wielka Brytania, co stanowiło wyrwę ok. 70 mld euro – stwierdził szef rządu.

“Kwota około 70 mld euro po przeliczeniu będzie wyższa”

Dodał, że Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. Podkreślił, że kwota około 70 mld euro po przeliczeniu będzie wyższa. – To środki o bezprecedensowej skali – ocenił Mateusz Morawiecki.

Tarcza antykryzysowa miała chronić przed lichwą. Tymczasem pozbawiła Polaków pieniędzyCzytaj dalej

– Było rzeczą oczywistą dla wielu państw, że tym razem Fundusz Spójności musi być znacząco mniejszy, że Polska będzie mniejszym beneficjentem z Funduszu Spójności. Tymczasem mam dla wysokiej izby, dla rodaków pierwszą, bardzo dobrą wiadomość, bardzo dobry komunikat: Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. To kwota ok. 70 mld euro, a licząc w cenach bieżących, w różnych okresach wydawana, będzie to kwota większa – przekonywał Mateusz Morawiecki.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Komitet Trzaskowskiego oficjalnie domaga się powtórzenia wyborów
  2. Wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest szkodliwe? Eksperci są zgodni

“Zwycięstwo Polski i Węgier”

Dodajmy, że Polska i Węgry liczyły, że wysokość funduszy nie będzie uzależniona od przestrzegania zasad praworządności. "Washington Post" pisze, że Polska i Węgry odniosły zwycięstwo, ponieważ powiązanie funduszy z praworządnością zeszło na dalszy plan.

Przypomnijmy, że Fundusz Spójności to czasowe wsparcie finansowe dla krajów Unii Europejskiej, niebędące funduszem strukturalnym, uchwalone w ramach "Traktatu z Maastricht", a przygotowane formalnie przez rozporządzenie Rady Unii Europejskiej z 16 maja 1994 roku.

Źródło: sejm.gov.pl, "Washington Post"
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News