Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP wprowadzony w Polsce
Autor Michalina Kobla - 29 Sierpnia 2019

Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP w Polsce. Czym są i dlaczego je wprowadzono?

Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP zostały wprowadzone 28 sierpnia, zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez Mateusza Morawieckiego. Jako że kategorie te pojawiają się w Ustawie o działaniach antyterrorystycznych, sprawą szybko zainteresowały się media. Tłumaczymy więc, co oznaczają stopnie alarmowe oraz z jakiego powodu je wprowadzono.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP wprowadzono na okres od godziny 00:01 28 sierpnia do godziny 23:59 3 września. Stosowne zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Podobne rozwiązanie mogło zmartwić, gdyż kojarzone jest przede wszystkim z zagrożeniem terrorystycznym. Aby więc uniknąć nieścisłości w tej kwestii, podpowiadamy, o co dokładnie chodzi w sprawie.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP - czym dokładnie są?

Według Ustawy o działaniach antyterrorystycznych "w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych". Wspomniany ALFA jest stopniem pierwszym.

Warto także wytłumaczyć, czym jest dokładnie ALFA-CRP (pierwszy stopień). W ustawie zawarto następujące informacje:

"W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP."

W artykule 15. ustawy czytamy też:

"Pierwszy stopień, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1, można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia."

Duda nie zaprosił Tuska na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej? Rzecznik prezydenta dementujeDuda nie zaprosił Tuska na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej? Rzecznik prezydenta dementujeCzytaj dalej

Z jakiego powodu nagle zdecydowano się wprowadzić omawiane stopnie? Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazali, iż podobne działania mają przede wszystkim wymiar prewencyjny oraz mają związek z planowanymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce.

Stopień jest sygnałem przede wszystkim dla służb, które mają pracować ze wzmożoną dokładnością oraz uważnością. Obywatele także są jednak zobowiązani do zgłaszania wszelkich nietypowych sytuacji, jakich mogą być świadkami. Zaleca się, aby szczególnie w przypadku zauważenia porzuconej torby lub samochodu bez opieki w bliskim sąsiedztwie zgromadzenia informować o tym pod numerami telefonów 997 oraz 112.

Źródła:Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ustawa o działaniach antyterrorystycznych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News