Wiesz, dlaczego psy merdają ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości

Autor Maria Wieczorek - 30 Listopada 2019

Pies może poprzez merdanie ogonem wyrażać nie tylko radość, o czym wciąż nie wie jednak wielu właścicieli. Ostatnie badania, które naukowcy przeprowadzili na 43 zdrowych czworonogach różnych ras, doprowadziły ich do całkowicie nowych wniosków. Te dotyczą między innymi komunikacji psów z innymi przedstawicielami gatunku właśnie przez konkretny sposób merdania ogonem.

Pies, który żywiołowo merda ogonem, na pewno jest szczęśliwy i chce okazać radość z powodu obecności właściciela? Właśnie w ten sposób najczęściej interpretuje się to zachowanie czworonogów, chociaż można być przez to w niemałym błędzie. Najnowsze badania naukowców wykazały, że powinniśmy bacznie przyglądać się bowiem, czy pies merda bardziej w prawo, czy też w lewo. To wskazuje, jaki komunikat wysyła nam, ale też innym czworonogom.

Kot mruczy tylko, gdy jest szczęśliwy? To jeden z największych mitów o tych zwierzętachCzytaj dalej

Dlaczego pies merda ogonem?

Merdanie może rzeczywiście oznaczać szczęście, jednak kiedy pies wykonuje ruch bardziej w stronę prawą. Wówczas aktywuje się bowiem jego lewa półkula mózgu. Przy ruchu odwrotnym zwierzę tak naprawdę informuje właściciela, że jest zdenerwowane lub po prostu się boi. Co ciekawe, pies komunikuje się w taki sposób także z innymi osobnikami. Dowiedli tego w swych badaniach włoscy naukowcy, którzy pokazali 43 zdrowym czworonogom różnych ras filmy z innymi psami. 

Jak wykazali specjaliści, zwierzęta obserwujące, jak inne osobniki machają ogonem bardziej w lewo, stawały się niespokojne, podnosiło się im tętno. Przy oglądaniu psów merdających w prawo działo się całkowicie odwrotnie - czworonogi pozostawały spokojne, nie było widać u nich żadnego niepokoju, zdenerwowania, czy agresji. Powinniśmy więc pamiętać, że sama strona machania ogonem ma ogromne znaczenie, a pies robi to nie tylko, aby wysłać informację do właściciela, ale też, aby skutecznie komunikować się z innymi czworonogami.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Szkodliwy mit uderza w seniorów. Wierzą, że na stare lata poprawi im się wzrok
  2. Czym się różnią mgła i smog? Łatwo je ze sobą pomylić
  3. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Źródło: Focus
Foto: NDB Photos

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News