Seniorzy nie powinni adoptować kota ani psa? W sieci nie brakuje szkodliwych mitów na ten temat

Autor Maria Wieczorek - 12 Listopada 2019

Pies lub kot jest zbyt dużym obciążeniem dla seniora? Obecność zwierzęcia domowego może stanowić niebezpieczeństwo dla osób starszych? W sieci nie brakuje szkodliwych mitów, które całkowicie niepotrzebnie odwodzą wielu chętnych od adopcji czworonoga. Warto je więc obalić.

Pies oraz kot to obecnie jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, na których przygarnięcie pod swój dach decyduje się także wielu seniorów. Niestety część z nich pożegnała się z marzeniem o czworonogu z powodu krążących powszechnie medialnych doniesień oraz "ludowych mądrości". Oczywiście niektórzy mogą mieć ogromne problemy z poradzeniem sobie z kotem lub psem z powodów zdrowotnych czy finansowych, jednak znaczna większość seniorów może czerpać z jego obecności przede wszystkim korzyści.

Rasa psa, która w ogóle nie uczula? Obalamy popularny mit nt. czworonogówCzytaj dalej

Pies i kot to odpowiednie zwierzęta dla seniorów?

Nie jest prawdą, że przygarnięcie zwierzęcia zawsze jest bardzo uciążliwe dla właściciela. Jeżeli ktoś lubi pozostawać aktywny, może zdecydować się na psa, którego obecność będzie motywowała do codziennych spacerów. Innym doradza się koty, potrzebujące nieco mniejszej dawki pracy oraz uwagi ze strony domowników. Samo ułożenie zwierzęcia także nie powinno się okazać bardzo problematyczne, jeśli właściciel pozytywnie nastawi się do sprawy. Co ciekawe, niewielki ruch, do którego zmusza posiadanie czworonoga, może wpływać pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne wielu osób starszych. 

Fałszywe okazuje się także twierdzenie, że obecność zwierzęcia zawsze będzie stanowiła dla seniora niebezpieczeństwo. W rzeczywistości wszystko zależy bowiem od początkowej pracy, jaką włoży się w wychowanie psa lub kota. Oczywiście trudniej może być w przypadku młodego czworonoga, który najczęściej okazuje się niezwykle aktywny. Nic nie powstrzymuje jednak przed adopcją nieco starszego, a dzięki temu także spokojniejszego zwierzęcia. Czasami mówi się też, że obecność kota lub psa w domu może zwiększać poziom stresu u właściciela. W rzeczywistości badania naukowe wskazują jednak na to, że opiekunowie czworonogów są spokojniejsi emocjonalnie, a obecność zwierząt sprawia im zazwyczaj dużą radość.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że pies lub kot nie zastąpi większości seniorów towarzystwa innych ludzi. Na pewno właściciele zwierząt będą się czuli nieco mniej samotni, jednak nie można całkowicie o nich zapominać. Pomoc krewnemu lub przyjacielowi przy opiece nad psem może za to zadziałać podwójnie pozytywnie, szczególnie w okresie jego ewentualnej niedyspozycji zdrowotnej.

Źródła: Opiekadlaseniora.pl, Senior.pl

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News