Licząc “ludzki wiek” psa, mnożyłeś przez 7? To całkowicie fałszywa metoda
Pies starzeje się w całkowicie inny sposób niż człowiek, dlatego naukowcy powątpiewali w najpopularniejszy, niezbyt skomplikowany wzór na liczenie "ludzkiego wieku" zwierzęcia. Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili więc stosowne badania, aby zbudować właściwy model jego określania. Do sieci trafiły już wyniki ich pracy.
Pies, jako jedno z najpopularniejszych i najbliższych człowiekowi zwierząt domowych, często staje się obiektem badań naukowców. Tym razem amerykańscy specjaliści zdecydowali się zmierzyć ze znanym twierdzeniem, według którego "ludzkie lata" czworonoga da się określić poprzez przemnożenie jego właściwego wieku przez 7. Jak przekazali eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, obliczenia przeprowadzana przy użyciu opisanego wzoru zdecydowanie nie były słuszne.
Ile "ludzkich lat" ma pies?
Naukowcy stwierdzili przede wszystkim, że organizm psa oraz proces jego starzenia jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Grupa amerykańskich genetyków zbadała więc zegar epigenetyczny czworonogów (na podstawie danych zebranych u labradorów retriever) i porównała go z zegarem epigenetycznym ludzi. Przede wszystkim na tej podstawie udało im się zbudować całkowicie nowy, zdecydowanie bliższy faktom model przeliczania psich lat na ludzkie.
Wzór zapisany w raporcie z prac amerykańskich naukowców pod kierownictwem Tiny Wanf i Trey Idekera wygląda następująco: wiek człowieka = 16 ln (wiek psa) + 31. "Ludzkie lata" psa otrzymuje się więc poprzez przemnożenie logarytmu jego właściwego wieku przez 16 i dodanie do tego 31. Jak twierdzą eksperci, podobny model jest bliższy pełnej zgodności z biologicznym procesem starzenia się psa niż popularne mnożenie przez 7.
Źródła:Wprost, Science Alert