Szarik z Czterech Pancernych został wypchany? Historia najsłynniejszego polskiego psa owiana mitami
Autor Maria Wieczorek - 30 Października 2019
Pies z uwielbianych "Czterech pancernych" został oddany do schroniska? Rolę Szarika odgrywał jedynie owczarek niemiecki? Mimo upływu lat los serialowego czworonoga wciąż intryguje fanów, którzy mogli uwierzyć w liczne mity na jego temat.
Pies Szarik pozostaje do dziś jednym z najpopularniejszych zwierząt w historii polskiego kina. Mimo że od premiery serii minęło już ponad 50 lat, jego fani interesują się nie tylko losami aktorów, którzy w nim wystąpili, ale także zastanawiają się nad losem tytułowego czworonoga. Co ciekawe, wokół serialowego Szarika zdążyło już bowiem narosnąć wiele mitów. Postaramy się więc z nimi zmierzyć.
Pies Szarik - fakty i mity o najpopularniejszym polskim psie
Należy zacząć przede wszystkim od faktu, że w rolę Szarika nie wcielił się jeden, a aż trzy psy. Pierwszy z nich wabił się Trymer i przed rozpoczęciem zdjęć pozostawał psem milicyjnym, który nie charakteryzował się jednak ani agresją, ani dużymi zdolnościami w tropieniu. Kolejny nosił imię Atak, co może już sugerować jego usposobienie. Czworonóg był odważny i nadpobudliwy, więc występował w scenach ekstremalnych. Spik najrzadziej pojawiał się w serialu, zazwyczaj zastępując "przy pracy" Trymera. Warto także zaznaczyć, iż jako że wymienione zwierzęta różniły się nieco pod względem wyglądu, musiano specjalnie stylizować je w zakładzie fryzjerskim. Twierdzenia, według których w całej serii występował tylko jeden pies, są więc całkowicie fałszywe.
Co ciekawe, twórcom serialu zdarzyło się nie być do końca konsekwentnym pod względem wyboru rasy psa do danej sceny. W kadrach przy zabitym tygrysie nie widzimy bowiem owczarka niemieckiego, a jamnika szorstkowłosego lub spaniela. Jak się więc okazuje, przez plan serialu przetoczyło się wielu psich aktorów. Interesującą kwestią jest także fakt, iż do roli matki małego Szarika wybrano nie sukę, a psa.
Ostatecznie należy też zmierzyć się z mitem, według którego Trymer miał po odegraniu roli w "Czterech pancernych" zostać oddany i odejść ze służby w milicji. Wspomniany pies jeszcze przez długi czas pomagał funkcjonariuszom, a po śmierci rzeczywiście zdecydowano się go wypchać. Chociaż brzmi to jak największe przekłamanie, ostatecznie wcale nim nie jest. Dziś jednego z odtwórców roli serialowego Szarika znaleźć można na wystawie muzeum przy jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach.
Źródła: Wikipedia, Nasz Pies, Dziennik.pl, Ciekawostki Historyczne
Następny artykuł