Praca zdalna
Autor Piotr Burakowski - 13 Października 2020

Wraca praca zdalna? Ekspert: za dwa tygodnie biurowce mogę być niemal puste

Coraz więcej przedsiębiorstw wraca do systemu home office, zaś część od początku pandemii bez zmian w nim funkcjonuje – pisze “Rzeczpospolita”.

– Coraz więcej firm wraca do systemu home office tam, gdzie to możliwe – ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP. – Myślę, że wkrótce, może w ciągu dwóch tygodni, w biurowcach pozostanie niewiele osób – dodaje.

Firmy chcą upowszechnienia się pracy zdalnej

Pracodawcy, którzy w większości byli przyzwyczajeni do obecności pracowników w biurze, mieli obawy, czy model pracy zdalnej się sprawdzi. Tymczasem według PwC 74 proc. firm ma w planach zwiększenie zakresu pracy zdalnej po zakończeniu pandemii, lecz potrzebne są do tego odpowiednie zmiany prawne.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

Rząd zapowiedział już, że w Kodeksie pracy pojawią się zapisy dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z zapowiedziami, nowe przepisy będą obowiązywać od pierwszego kwartału przyszłego roku. Pozwoli to na uregulowanie zasad, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

– Wiosną pojawiło się wiele obaw, czy to zadziała. Dziś już wiemy, że praca w domu w dużej skali jest w ogóle możliwa, nauczyliśmy się, jak przeprowadzić ten proces pod względem organizacyjnym, jak zarządzać pracą na odległość, jak powinna wyglądać komunikacja z pracownikami i klientami, a sami pracownicy nauczyli się odpowiedzialności za własną efektywność – stwierdza dla "Rzeczpospolitej" Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. “Zero tolerancji" za brak maseczki”? Zdecydowana interwencja policjantki
  2. Rząd niezauważalnie poluzował obostrzenia. Tłumaczymy, jak to zrobił

Przypomnijmy, że Piotr Gliński zapowiedział, iż w czwartek zostaną ogłoszone nowe obostrzenia. Z kolei premier Mateusz Morawiecki znajduje się obecnie na kwarantannie, ponieważ miał w ostatni piątek kontakt z osobą zarażoną, choć – jak podkreślił rzecznik rządu, Piotr Müller – nie był to polityk.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News