PiS obiecuje zniesienie opłaty, której nie ma. Zrezygnowano z niej 9 lat temu
Autor Michalina Kobla - 15 Września 2019
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sieci oficjalny dokument programowy, składający się z ponad 200 stron zapowiedzi i obietnic. Jedną z nich jest pomysł zniesienia opłaty za wydanie dowodu osobistego. Polacy nie płacą za to jednak już od 9 lat.
Prawo i Sprawiedliwość na dobre rozpoczęło już kampanię przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Przedstawiciele partii opublikowali w sieci jej program, zatytułowany "Polski model państwa dobrobytu". Każdy obywatel może pobrać dokument ze strony internetowej ugrupowania.
Jak się ostatecznie okazało, na 200 stronach broszury czeka nas wiele niespodzianek. Jedną z nich jest obietnica związana z kwestią opłat za wydawanie dokumentów. W podpunkcie "Wzrost płac i emerytur" czytamy między innymi:
"Zlikwidujemy niektóre obciążenia finansowe, które są jednocześnie biurokratyczną uciążliwością, jak np. opłata targowa, opłata miejscowa, opłata od posiadania psów. Podobnie postąpimy z opłatami skarbowymi, proponując ich obniżenie lub likwidację, m.in. opłaty za dowód osobisty, odpis aktu stanu cywilnego czy udzielenie pełnomocnictwa."
Prawo i Sprawiedliwość chce znieść nieistniejącą opłatę
Co ciekawe, Polacy za wymieniony w dokumencie dowód osobisty nie muszą płacić już od 9 lat. W styczniu 2009 roku Sejm znowelizował Ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych, znosząc wspomnianą opłatę. Za tym pomysłem głosowało aż 419 posłów, a żaden nie był przeciw, ani też się nie wstrzymał. Wcześniej wydanie obowiązkowego dla pełnoletnich obywateli dokumentów kosztowało 30 zł. Obecnie, bez względu na to, czy dowód straci ważność, zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony, nie musimy już uiszczać żadnych opłat przy wyrabianiu nowego. Taki stan rzeczy pozostaje bez zmian od 2010 roku.
Po uchyleniu wyżej wymienionej ustawy kwestię dokumentu reguluje Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. W art. 23 aktu prawnego czytamy, że "dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie."
Jeżeli ktoś podejrzewa, że być może Prawo i Sprawiedliwość nie popełniło wpadki, gdyż opłata została przywrócona, to nie ma racji. Nawet przy odwiedzeniu strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, w zakładce "Uzyskaj dowód osobisty" dowiadujemy się, że "usługa jest bezpłatna".
Źródła: Prawo i Sprawiedliwość, Ministerstwo Cyfryzacji, Sejm RP
Następny artykuł