Nie tylko propaganda TVP. W czasie wyborów stronniczy przekaz także w TVN

Autor Piotr Burakowski - 17 Lipca 2020

Towarzystwo Dziennikarskie wzięło pod lupę główne wydania “Wiadomości” TVP, “Faktów” TVN oraz “Wydarzeń” Polsatu. Wnioski? W “Wiadomościach” propaganda na rzecz kandydata PiS, w “Faktach” krytyka Andrzeja Dudy i brak złego słowa o Rafale Trzaskowskim – podają Wirtualne Media. “Wydarzenia”, choć najbardziej bezstronne, były jednak pozbawione krytyki polityka PiS.

Towarzystwo Dziennikarskie przyjrzało się wydaniom wymienionych dzienników informacyjnych z okresu między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich – od 29 czerwca do 10 lipca.

“Wiadomości” TVP tylko pozytywnie o Dudzie

Najwięcej miejsca kampanii wyborczej poświęcono w “Wiadomościach” TVP – materiały, które jej dotyczyły, zajęły 87 proc. czasu wszystkich wydań programu.

10 lipca, na dwa dni przed głosowaniem, wybory objęły 97 proc. wydania "Wiadomości". Andrzejowi Dudzie i Rafałowi Trzaskowskiemu poświęcono po połowie materiałów, lecz o pierwszym mówiono tylko pozytywnie, o drugim – negatywnie.

Jak zauważa Towarzystwo Dziennikarskie, przed pierwszą turą wyborów było podobnie – niewielka różnica polegała na tym, że wyemitowano wówczas jeden materiał, który przedstawiał neutralnie Andrzeja Dudę.

“Fakty” TVN tendencyjnie: głównie negatywnie o Dudzie

W “Faktach” 62 proc. informacji dotyczyło wyborów. 29 czerwca i 10 lipca całe wydania “Faktów” podejmowały temat kampanii wyborczej. Andrzejowi Dudzie poświęcono 20 relacji negatywnych, pięć neutralnych oraz jedną pozytywną. Rafał Trzaskowski zyskał zaś 14 pozytywnych materiałów i dwa neutralne.

Duda otrzymał maila z ogólnodostępnej domeny. W Kancelarii Prezydenta się nie zorientowaliCzytaj dalej

“Wydarzenia” Polsatu najbardziej pluralistyczne

W “Wydarzeniach” Polsatu poświęcono wyborom 41 proc. materiałów. 10 lipca wyemitowano o Andrzeju Dudzie 13 relacji pozytywnych i cztery neutralne, zaś o Rafale Trzaskowskim – osiem pozytywnych, sześć neutralnych i pięć krytycznych.

“Wiadomości” łamią ustawę o radiofonii i telewizji?

– Monitoring wykazał, że "Wiadomości" nie spełniły wymogów art. 21.1 ustawy o radiofonii i telewizji, nakazujących by programy telewizji publicznej charakteryzowały się "pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością" i nie przestrzegały Zasad Etyki Dziennikarskiej w TVP. "Wiadomości" prowadziły agitację wyborczą na rzecz kandydata PiS w wyborach i przeciwko najsilniejszemu kandydatowi opozycji, co jest sprzeczne z Kodeksem Wyborczym i podważa konstytucyjną zasadę równości wyborów prezydenckich – stwierdziło Towarzystwo Dziennikarskie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  2. Chipowanie zwierząt będzie obowiązkowe? Pełnomocnik ministra zabrał głos

– Komercyjni nadawcy (Polsat i TVN) przedstawiali kampanię wyborczą nie tak stronniczo jak TVP. TVN był krytyczny wobec władzy, ale nie forsował kandydatów opozycji i bywał także krytyczny wobec nich. Polsat – z sympatią i dostrzegalnym wsparciem dla kandydata władzy, ale przestrzegając profesjonalnych zasad dziennikarstwa – oceniło Towarzystwo Dziennikarskie.

Źródło: Wirtualne Media
Foto: YouTube / publicystykatvp

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News